Klimatizace vadí vaším očím. Pravda, nebo lež?

27. červenec 2016

V létě se očařům výrazně mění skladba pacientů. Lidé totiž v některých případech ochranu očí přeceňují a jindy podceňují. Jak moc vaším očím vadí UV nebo chemie v zahradních bazénech?

Záněty spojivek, záněty víček, ječná zrna a úrazy zahradních kutilů. To jsou nejčastější „letní“ případy primáře Očního oddělení Thomayerovy nemocnice v Praze Karla Sedláčka. Jak moc podle něj vaše oči ohrožuje UV záření?

UV filtr

„Tady v Česku toho UV záření není tolik, aby to oči poškodilo. Může to oči podráždit. Hlavně lidi, kteří mají suché oči nebo jsou citlivější. Třeba blondýnky nebo lidi s bledší kůží. Ale rychle se to zklidní.“ Horší je to při vysokohorské túře na sněhu. „Ale ani v těchto situacích to nezanechává dlouhodobé následky.“

Můžete při koupi brýlí na tržnici poznat, jestli doopravdy mají UV filtr? „Vy to nepoznáte. Ale každý optik to umí změřit UV lampou,“ říká očař. „Všechny skleněné dioptrické brýle pohltí UV, u slunečních brýlí ani značka UV nemusí ještě znamenat, že pohltí všechno. Lepší je koupit si brýle u optika.“

Zahradní bazény a přírodní přehrady

Mnohem větší nebezpečí než UV skrývají zahradní bazény s chemicky ošetřenou vodou. „Ta chemie dráždí spojivky. Nepatří do očí. Může způsobovat alergické konjunktivitidy, chronické záněty spojivek, které se špatně léčí.“ Proti tomu existuje jediná pomoc: „Brýle a nekoukat v bazénu bez brýlí.“

Existuje ale ještě horší věc než chemie v bazénu. „Když půjdete na přehradu, kde je voda je plná sinic… V teplé vodě se to všechno rychle množí. Ječná zrna a záněty spojivek jsou daleko častější jako následek takového koupání,“ varuje.


Jak na ječné zrno?
„Když se dá hned na začátku studený obklad 3x denně, tak se to podaří úplně zklidnit, zastavit a pak ani nebudete muset k očnímu lékaři. Určitě ale žádný teplý heřmánek!“

Klimatizace

Klimatizace vzduch vysouší. „U lidí s nedostatkem slz, s tzv. suchým okem, se můžou přidat velké problémy. Je potřeba dodržovat oční hygienu. Umělé slzy chrání povrch rohovky a odstraní potíže. V každé lékárně mají 50 druhů,“ radí Sedláček.

Prevence

Z preventivních prostředků doporučuje kombinované preparáty, kde je lutein, E vitamin, zeaxanthin a buď ginkgo biloba anebo omega 3 mastné kyseliny. „Lutein podporuje výživu sítnice očního pozadí. Omega 3 působí na sítnici a zlepšují kvalitu slzného filmu. Výrazně snižují potřebu umělých slz.“

Tyto preparáty mají podle něj určitě smysl pro starší generaci. „U mladých lidí to asi není potřebné.“ Speciální ochranné prostředky by měli ale používat hlavně kutilové a zahrádkáři. „Ochranné brýle, případně štíty při práci s motorovou pilou nebo křovinořezy.“

autor: ČRo Dvojka
Spustit audio