Life style17. května  2017 v 10:00  

Máte nepříjemné výrůstky na víčkách? Víme, co to znamená. A nebude se vám to líbit

Xanthelasma palpebrarum značí nadbytek cholesterolu v těle - Foto: Klaus D. Peter, Wikimedia Commons,  CC BY 3.0

Xanthelasma palpebrarum značí nadbytek cholesterolu v těleFoto: Klaus D. Peter, Wikimedia Commons, CC BY 3.0

Jde o žlutavou hrudku, která vypadá jako bradavička. Nebolí, nesvědí, ale kosmeticky obtěžuje. Říká se jí xanthelasmatum.

„Zvýšený cholesterol na vás může být vidět,“ říká Michal Vrablík, internista III. interní kliniky VFN a předseda České společnosti pro aterosklerózu. Usazování cholesterolových krystalů je vidět na rozhraní duhovky a rohovky nebo je to prstenec (poloměsíčitý útvar), kterému se říká arcus lipoides. 

„U starších lidí je to běžné. U mladších ale signalizuje nějaký cholesterolový problém.“ Ale cholesterol se rád usazuje i na očních víčcích, ve vnitřních koutcích. Jde o žlutavou hrudku, která vypadá jako bradavička. Nebolí, nesvědí, ale kosmeticky obtěžuje. Říká se jí xantelasmatum. 

Zvýšená hladina cholesterolu 

„Je docela nešťastné, pokud jedna naše pacientka prodělala několikanásobnou operaci xantelasmat a pak dostala infarkt myokardu. S nikým totiž neřešila příčinu: velmi výrazně zvýšenou hladinu cholesterolu,“ varuje lékař. Co je ale pravdy na tzv. „dobrém“ cholesterolu? 

Víte, že...
cholesterol nezbytně potřebujete? Je to totiž látka tukové povahy, která je součástí každé buňky v těle (kromě červených krvinek).

„Cholesterol je jen jeden. Chemicky je to pořád jedna a tatáž látka. Pouze je jiný jeho osud.“ Při své cestě krevním řečištěm se rozděluje podle toho na jakém „vozíku“ (transportním systému) je naložený. 

Hodný a zlý cholesterol 

„Zlý vozík je LDL cholesterol. Vzniká v játrech a putuje krví do místa spotřeby. Když se dostane do buňky, která ho spotřebuje, je to v pořádku.“ Když je ale LDL cholesterolu hodně, může jeho přebytek končit v cévní stěně a působit kornatění (aterosklerózu). A to není nic, o co byste stáli. 

Opačnou funkci mají vozíky (lipoproteiny) cholesterolu, které se označují jako HDL (hodný cholesterol). Vozí ho opačným směrem, z periferních tkání do jater. Tam se použije jak pro produkci LDL, anebo se dostává ven z těla prostřednictvím žlučových kyselin. Dostává se do střeva a pak dál.  

Pořad: Poradna  |  Stanice: ČRo Dvojka
Čas vysílání: pondělí-pátek 10:05  |  Délka pořadu: 40 minut  
 

Nové články v rubrice

Sledujte nás

Příběhy posluchačů

Další nabídka

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2018 Český rozhlas

Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace