Mění se vám blízký člověk doslova před očima? Může to být bipolární porucha

5. březen 2018

Dřív se nemoci říkalo maniodepresivní psychóza a trpí jí až 5 % populace. O chorobě duše se většinou nemluví a sami postižení ji často jako problém nevnímají. Na rozdíl od okolí.

„Pro bipolární poruchu je charakteristické střídání nálad od deprese až po manické stavy,“ vysvětluje psychiatr Zdeněk Bašný. Hlavní problém boje s touto nemocí tak je v tom, že málokdo jde k lékaři ve chvíli, kdy se cítí plný energie a v povznesené náladě. „Přece nepůjdete za někým, kdo vám ji zkazí.“


Jak se bipolární porucha projevuje:
- v jednu chvíli máte náladu povznesenou, zvýšené sebevědomí, jednáte impulsivně
- v další fází (během jednoho dne, ale i několika měcíců) se dostanete do útlumu, pocitů smutku a bezvýznamnosti

Výkyv nálad si zpravidla všimne dřív okolí. „Je to pochopitelné. Nemocní nejstou schopni posoudit, jestli se opravdu chovají jinak. Vždyť se jim tak daří, problémy neexistují a k regeneraci ani nepotřebují spánek.“ K potvrzení diagnózy je ale třeba, abyste trpěli i fází deprese, a to i někdy v minulosti.

Kdy si „dělat vrásky“?

Napadne vás to samo. Pokud se nějaký váš blízký už nějakou delší dobu chová jinak. Může být nervózní, mění se jeho běžné aktivity, zařizuje věci, které ho dřív nezajímaly. „Někdy je to ale hodně těžké, protože každý z nás má lepší a horší dny. Musí být vidět nějaký trend, kdy se vám blízký člověk změní před očima.“

„U bipolární efektivní poruchy se bez léků opravdu neobejdete,“ říká psychiatr. A čím dřív začnete, tím dřív dojde k úlevě, a to i sociální. Nemocní totiž ve své manické fázi často utrácejí velké peníze. Svými nereálnými projekty se pak sami sociálně velmi ohrožují.

Léčba přímo na míru

V depresivní fázi se užívají antidepresiva a stabilizátory nálady, které by měly zabránit výkyvům. V manické fázi se pak často musí sáhnout k lithiu nebo antipsychotikům. „Léčba musí být řízena lékařem, protože antidepresiva v depresivní fázi taky mohou vyvolat mánii.“ Nemocný musí mít ke svému doktorovi důvěru. Nesmí se mu bát popsat své stavy. Jen tak vám vůbec může nastavit léky „přímo na tělo.“

teenager, deprese
autoři: lup , Tereza Stýblová
Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.