Life style19. května  2017 v 09:32  

Netradiční pásky se sponami ze dřeva spadlých stromů. Takové vyrábí jinak učitel Jan Králíček

Jan Králíček a jeho designové pásky s dřevěnou sponou - Foto: Adam Kebrt

Jan Králíček a jeho designové pásky s dřevěnou sponouFoto: Adam Kebrt

Náhodou u sebe objevil zvláštní zručnost. A tak dopoledne učí v Jedličkově ústavu a odpoledne vyrábí designové pásky. Voní kůží a dřevem. A mají svůj příběh. Stejně jako jejich tvůrce.

Drobná nehoda, kterou by jiný přešel, může za to, že Jan Králíček dnes vyrábí designové kožené pásky na zakázku. „Prasknul mi pásek a já seděl a nadával a kamarád mi řekl: Tak si vyrob vlastní. Sehnal jsem si kůži a šel jsem do toho. A aby byl trochu netradiční, vyrobil jsem si dřevěnou sponu.“ 

Dřevo padlých stromů 

A tak dneska dopoledne učí v Jedličkově ústavu a odpoledne vyrábí pásky. I když žije v Praze, hrubou práci dělá v rodinné stodole v Náchodě. Začínal s nástroji, které našel právě tam. Dnes už používá běžné brašnářské. Jen to dřevo je zvláštní. 

Jan Králíček a jeho designové pásky s dřevěnou sponou - Foto: Adam Kebrt

„Je to dřevo, které máme v našich lesích. Z vývratů. Nebo když prostě spadne nějaký strom. Truhlář mi připraví laťky a já už si určuju tvar, mořím to, lakuju.“ Výroba jednoho pásku trvá zhruba tři dny. Kvůli procesu schnutí po moření. Pásky vyrábí přesně podle přání zákazníka. 

Přesně podle přání zákazníka 

„Máme na webu formulář. A když mě požádají kamarádi, tak to se mnou konzultují i osobně.“ Svůj první pásek pořád má. „Ale je to doopravdy takový doma-mont. Jsou tam šrouby a tak.“ I u něj platí, že kovářova kobyla chodí bosa. 

Sám totiž vlastní jen tři pásky. „A většinou nosím jen jeden,“ směje se. Do budoucna by Jan Králíček chtěl rozšířit sortiment. „Jednou bych chtěl dosáhnout toho, abych se mohl naplno věnovat jenom ruční tvorbě,“ sní svůj sen zatím ještě stále učitel na plný úvazek. 

Jan Králíček a jeho designové pásky s dřevěnou sponou - Foto: Adam Kebrt

Pořad: Styl   |  Stanice: ČRo Dvojka
Čas vysílání: pondělí-pátek 09:45  |  Délka pořadu: 7 minut  
 

Nové články v rubrice

Sledujte nás

Příběhy posluchačů

Další nabídka

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2018 Český rozhlas

Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace