Pokud máte v rodině rakovinu tlustého střeva, nezapomínejte na preventivní prohlídky. Bát se nemusíte

14. prosinec 2017

Říká se, že jsme to, co jíme. Skutečně ovlivňujeme zdraví našeho trávicího traktu jenom tím, co do něj vkládáme? Anebo k tomu patří i třeba pohyb a zdravý životní styl?

„Určitě k tomu patří to, co jsme měli v rodině,“ konstatuje gastroenterolog Karel Lukáš v narážce na genetickou zátěž. „Jsou rodiny, kde se vyskytuje třeba nádor tlustého střeva. U matky třeba v 50, u babičky v 60. Takže děti by měly jít minimálně o 10 let dřív na endoskopické vyšetření.“

Lékaři jsou tak schopní zachytit mnoho prekanceróz, tedy stavů ještě před propuknutím rakoviny. Samotného vyšetření se navíc bát nemusíte. „Endoskopie horní části trávicího traktu trvá několik minut, možná desítky minut. Kolonoskopie je složitější, protože střevo není rovná roura, má zákruty. Ale dělá se obvykle v analgosedaci, takže pacient nemá bolesti, necítí to.“


Gastroenterologie je obor, který se zabývá trávením. Má se říkat trávení, nikoliv zažívání, protože v té trubici probíhá trávení. Obor se zabývá orgány od jícnu přes žaludek, tenké střevo, tlusté střevo, konečník, ale zabírá i řiť. Řiť není sprosté slovo, řiť je správné české slovo.

Jak na tzv. faraonovu pomstu

Častým problémem cestovatelů do exotických zemí jsou cestovatelské průjmy. Gastroenterolog na to má radu – 6 O. „Obchod, čili nakupujte jenom v obchodě. Originál, kupujte jen originální balení. Ovoce musíte Oloupat a Omýt. Poslední zásada je Ovařit – potrava by měla být tepelně zpracovaná.“

Lidem, kteří trpí naopak zácpou, radí Karel Lukáš vlákninu a správný pitný režim. A švestky. „Dokonce v amerických učebnicích se uvádí, že nejprojímavější potravinou jsou švestky. A když, tak švestkový kompot.“

autoři: Tereza Stýblová , eh
Spustit audio