Life style23. srpna  2017 v 10:00  

Předčasné obouvání dítěte je obrovský nešvar, tvrdí podiatrička

Dítě je zvyklé na volný pohyb a obouvat by se mělo, až když chodí samostatně. Rozhodně ne dřív,“ varuje lékařka - Foto: CC0 Public domain

Dítě je zvyklé na volný pohyb a obouvat by se mělo, až když chodí samostatně. Rozhodně ne dřív,“ varuje lékařkaFoto: CC0 Public domain

Jen jediné procento dětí se narodí s nějakým zdravotním problémem nožky. Stačí pár let a nestačíte se divit.

„Nějakou vadu má až 30 % předškoláků. Na první stupni až 60 %,“ říká prezidentka České podiatrické společnost a primářka Lékařského podiatrického centra v Praze Marie Součková. Za nelichotivé statistiky může prý velmi rozšířený nešvar předčasného obouvání malých dětí. 

„Dítě je zvyklé na volný pohyb a obouvat by se mělo, až když chodí samostatně. Rozhodně ne dřív.“ Pozor byste měli dávat i na přiměřenou velikost dupaček. „Pokud je menší, dítě nemůže hýbat prstíky. Tím mu logicky omezujete i přirozený vývoj nohy.“ Stejně ponožky nesmí jakkoli omezit prokrvení a nervové zakončení nožičky. 

Proč se samo zouvá? 

Bosá noha dítěte patří i do přírody - Foto:  @jannoon028,  Freepik

Bosá noha dítěte patří i do přírodyFoto:  @jannoon028, Freepik

Když nastane čas na první boty, vyberte takové, které nejsou těsné nebo dokonce malé. „Pokud si ale dítě boty stále samo zouvá, zamyslete se proč. Dítě je totiž vnímavější než dospělí a špatné boty na noze nesnese.“ 

Nechte batole seznámit nohou s povrchem, po kterém chodí. Jen tak se naučí správně zapojit celý svůj pohybový aparát. „Takové dítě udělá denně asi 18 000 kroků, dospělý už jen 10 000.“ Podle lékařky patří bosá noha dítěte i do přírody. 

Běžte do přírody naboso 

„Nejdřív samozřejmě prohlédněte terén, vyzujte se vy a pak i dítě. Ukažte mu, že tak s vámi může svobodně chodit i v přírodním terénu.“ Dlažba, asfalt, beton a další pevné plochy ale rozhodně vhodné nejsou. Doma chodit bosé může, nejlíp ale s dobrou protiskluzovou ponožkou. 

Jak vypadá správná dětská obuv?
- dostatečně prostorná v přednoží
- lehká a z přírodního materiálu
- nesmí utlačovat prsty
- počítá s volným nadměrkem až 15 mm

Jak vybírat? 

Při výběru bot musíte myslet na to, že se v průběhu dne dětská nožička protáhne asi o 7 mm. Dalších 8 pak má třeba na běhání. Ideální je tak 15mm volnost. Boty nesmějí být těžké, ale mají mít zpevněné paty. Volte raději přírodní materiály. 

Dětská obuv - Foto:  Freepik

Pořad: Poradna  |  Stanice: ČRo Dvojka
Čas vysílání: pondělí-pátek 10:05  |  Délka pořadu: 40 minut  
 

Nové články v rubrice

Sledujte nás

Příběhy posluchačů

Další nabídka

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2018 Český rozhlas

Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace