Psycholožka: Muž na rodičovské dovolené to má složitější

16. říjen 2017

Může za to hlavně vnímání lidí v okolí. Samy matky si často neumí představit, že by se dobrovolně ochudily o tenhle nejužší kontakt s dítětem.

Že se dnes otcové víc starají o své potomky, považuje psycholožka a terapeutka Ivana Dlouhá za normální vývoj. Jaký je nejčastější důvod? „Většinou je to finanční situace partnerů. Hlavně pokud má žena vyšší příjmy nebo chce dělat kariéru. Taky pokud není pojištěná, protože by nedostávala žádnou mateřskou.“

Dvě třetiny maminek se mateřské nechtějí vzdát

Na mateřskou ale chodí i otcové-šéfové velkých firem. Sama terapeutka Dlouhá má s jedním zkušenost. „Na mateřskou šel rád, protože byl těsně před syndromem vyhoření, kam se nechtěl dopracovat. Ale nebylo to hned po porodu, vyměnili se s partnerkou asi po roce.“ Na mateřské pak rozjel vlastní firmu.

Jak složité to tátové na mateřské mají, záleží podle Dlouhé na tom, v jakém prostředí sami vyrůstali. „Ale složitější to mají ve vnímání lidí z okolí,“ je si jistá. „Udělali jsme si průzkum i u maminek. Dvě třetiny odmítly vůbec připustit, že by se nechaly ochudit o tento nejužší kontakt s dítětem.“

Prohoďte si role

Psycholožka se setkává ale i s novým fenoménem: otcové jsou pracovně přetíženi, protože se snaží nahradit finance, které z rodinného rozpočtu ubyly. „Jenže matky jsou s dítětem pak pořád samy, roste tak i jejich nervozita a odnesou to úplně všichni.“

Otec s dítětem - rodič - miminko - táta

Než být nervózní, že ztrácíte kontakt se světem, doporučuje prohození rolí. Do tří let věku dítěte můžete klidně mateřskou přerušit a nastoupit do zaměstnání. „Proč nedat tatínkovi šanci ukázat, že se o dítě taky umí postarat?“ ptá se Ivana Dlouhá.

autoři: lup , Tereza Stýblová
Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.