Sluneční brýle noste u moře celý den! Ale jen ty s UV filtrem 400

28. červen 2017

V létě byste se o své oči měli starat víc než obvykle. Dokonce jsou nemoci, které přímo souvisejí se slunečním svitem. Velmi důležité jsou tak dobré sluneční brýle.

„Základní UV filtry jsou i v klasických korekčních sklech dioptrických brýlí. U slunečních brýlí jsou pak ještě další filtry, které zabraňují poškozování oka jako celku,“ říká Radan Zugar, primář Očního centra Praha.


UV je zkratka pro neviditelné ultrafialové záření (z anglického ultra-violet). Viditelné sluneční záření má od 400 do 780 nanometrů.


UV záření se pak dál dělí na:
- dlouhovlnné UVA 315–400 nm
- středněvlnné UVB 280–315 nm
- krátkovlnné UVC 100–280 nm (na Zem nepronikne přes atmosféru)

Taky ale brýle odkládáte, pokud je podmrakem nebo sedíte někde ve stínu? To není dobrý nápad, hlavně u moře nebo na horách. „Paradoxně jsou oči nejvíc chráněny, pokud je Slunce přímo nad vaší hlavou. Chrání je obočí a horní víčka. Sluneční brýle byste tak měli nosit celý den.“ Jak a kde dobře vybrat?

Brýle musí mít UV 400

Nejlépe tam, kde vám udávaný UV filtr taky garantují, takže v očních optikách. „V našich klimatických podmínkách úplně stačí UV 400.“ To znamená, že sklo zabraňuje záření do vlnové délky 400 nanometrů. Nezapomeňte ale chránit oči i ze stran a nevybírat brýle pouze podle toho, „co zrovna frčí“.

Co na to lékař?

„Pokud potíže už trvají týden, zajděte k lékaři,“ doporučuje oftalmolog. Pokud nenosíte ochranné brýle a třeba se potápíte ve slané vodě, můžete si poškodit povrch oka. Mnohdy stačí kapky, tzv. umělé slzy, které umí upravit složení slzného filmu a chránit povrch oka. Pokud ale došlo k mechanickým oděrkám povrchu oka, bude třeba specializovaná léčba.

autoři: lup , Jiří Holoubek
Spustit audio