Etno

AKTUALIZACE TOHOTO WEBU JE UKONČENÁ.
Tuto stránku jsme přesunuli do Archivu webů ČRo.
Uvedené informace proto nemusejí být aktuální a některé soubory mohou být nedostupné.

Tibetský venkov (Čína)

Tibetský venkov (Čína) - Autor:Tereza Stárková
Tibetský venkov (Čína)
Autor:   Tereza Stárková  

Během cesty po Tibetu jsme navštívili velká města i zapadlé vesnice, obyčejné domácnosti i ubytovny pro cizince, velké rušné kláštery i malé gonpy stranou od hluku civilizace, poutní místa i diskotéky a se smíšenými pocity jsme sledovali, s jak neúprosnou rychlostí ustupuje starý Tibet čínskému budovatelskému tempu. 

Tibet stojí uprostřed změn a Tibeťané začínají být menšinou ve své vlastní zemi. Čínská vláda si přizpůsobuje Tibet ke svému obrazu a také pro potřeby vzrůstajícího cestovního ruchu. Rostou města, čínské čtvrtě, strategické silnice, železnice do Lhasy. Čínská politika, rychle postupující modernizace a vzrůstající cestovní ruch silně mění původní ráz země. Tento vliv je patrný na každém kroku. Tradiční Tibet ještě můžete zažít v malých vesnicích a na odlehlých místech, kam se civilizace dostává pomaleji. Tibeťané žijící tradičním způsobem života tam, stejně jako celé generace jejich předků, nezlomně odolávají vysokým nadmořským výškám a nehostinným podmínkám (většina území leží ve výšce nad 3000 m n. m.). Tradičně se věnují pastevectví nebo zemědělství. Nomádi i zemědělci chovají jaky, ovce nebo kozy a pěstují obilí. Stromy v těchto výškách skoro nerostou, a proto se topí usušeným jačím a kozím trusem. Stále ještě se pohřbívá metodou "vzdušného pohřbu", kdy je tělo rozsekáno a ponecháno lačně vyčkávajícím supům. Kdekoli je to jen trochu možné, mniši se vracejí do ruin klášterů zničených během kulturní revoluce a snaží se místům dodat původní duchovní význam. A to i přesto, že musí čelit neustálému omezování.


Další fotografie

Příprava campy

Tendzin Namjal Rinpočhe - Autor:Tereza Stárková

Tendzin Namjal Rinpočhe z kláštera na poutním okruhu kolem hory Kailás. Rinpočhe nás přijal na odpolední audienci. Po tradičním nabídnutí bílého hedvábného kathagu a darů dostáváme na oplátku čaj s jačím máslem, sladkosti a homole z campy (mouka z praženého ječmene), které Rinpočhe vyrábí přímo před námi během společného rozhovoru. Campa je pro Tibeťany základem jídelníčku, podobně jako u nás chleba.

Plné znění

Malby na skalách

Malby na skalách - Autor:Tereza Stárková

Poutní místa často zdobí barevné malby obrovských rozměrů. Poutníci k nim pokládají kathagy, věší barevné modlitební praporky, staví kamenné mohyly nebo vytesávají mantry do kamene.

Plné znění

Vaření tugpy

Vaření tugpy - Autor:Tereza Stárková

Paní domu v hostinci poblíž Mt. Everestu právě vaří tugpu - silný vývar s masem a trhanými nudlemi.

Plné znění

Restaurace v ložnici

Restaurace v ložnici - Autor:Tereza Stárková

Kelsang a Sonam popíjejí slaný čaj s jačím máslem. V Tibetu je naprosto běžné, že místnost, která přes den slouží jako restaurace, se večer promění v obývák a ložnici domácích. Stačí jen na lavice rozložit peřiny...

Plné znění

Tibetská móda

Tibetská móda - Autor:Tereza Stárková

Tradiční dámský šatník se skládá z tmavé dlouhé sukně, pestrobarevné proužkované zástěrky a odlišně laděné halenky. Nedílnou součástí jsou ozdoby - masivní stříbrné spony, šperky z tyrkysu a červeného korálu. Muži i ženy si velmi často do vlasů vplétají červené bavlnky. Mnozí Tibeťané však nepohrdnou ani moderním oblečením, jako jsou tepláky, "flísové" nebo goretexové bundy. Velmi často kombinují všechny tyto varianty dohromady.

Plné znění

Čorteny pod horou Kailás

Čorteny pod horou Kailás - Autor:Tereza Stárková

Čorteny (neboli stúpy) slouží jako schránky pro ostatky významných mistrů. Zároveň jsou symbolickým vyobrazením vesmíru i člověka.

Plné znění


RSS  |  MAPA SERVERU  |  KARIÉRA  |  KONTAKTY  |  ENGLISH  (c) 2000 - 2019 Český rozhlas