Evropská unie

AKTUALIZACE TOHOTO WEBU JE UKONČENÁ.
Tuto stránku jsme přesunuli do Archivu webů ČRo.
Uvedené informace proto nemusejí být aktuální a některé soubory mohou být nedostupné.

Gazprom: Dodávky evropským zákazníkům nepřerušíme

Alena Adámková  29.12.2009
potrubí, plynovod - Autor: Archiv ČRo
potrubí, plynovod
Autor:    Archiv ČRo  

Ruský plynárenský koncern Gazprom na samém sklonku roku 2008 ujistil, že navzdory sporům s Ukrajinou zajistí dodávky evropským odběratelům. "Členové dozorčí rady zvlášť zdůraznili, že Gazprom v plném objemu splní své závazky vůči evropským spotřebitelům," uvedl Gazprom v tiskovém prohlášení po mimořádném zasedání dozorčí rady. Problémy s dodávkami zemního plynu z Ruska se opakují vždy na přelomu roku již několik let. Rusko tak dává najevo svou sílu. 

 
Rozhovor s českým velvyslancem pro energetickou bezpečnost Václavem Bartuškou o tom, jak asi dopadne na Česko současný rusko-ukrajinský spor o dodávky zemního plynu i jakou dobu by naše ekonomika případně vydržela bez této komodity
DOWNLOAD (STÁHNOUT) |  STREAM  

Ukrajina, která je nyní těžce zasažena světovou finanční krizí a ekonomickou recesí, dluží Gazpromu za dodávky plynu zhruba dvě miliardy dolarů (asi 37 miliard Kč). Gazprom hrozí, že když nebude problém dluhu do konce roku vyřešen, nebude podepsána smlouva pro příští rok a podnik zastaví dodávky na Ukrajinu. To by mohlo narušit tranzit plynu odběratelům ve střední a západní Evropě, podobně jako se to stalo počátkem roku 2006.

Ještě 27. prosince mluvčí Gazpromu odhadl, že je šance jedna ku dvěma, že Gazprom přeruší od Nového roku dodávky Ukrajincům. Přes Ukrajinu putuje 80 procent ruského plynu do Evropy.

Dozorčí rada pak však 29. prosince nařídila vedení koncernu pokračovat v jednání s ukrajinskou stranou o plné úhradě dluhu, uzavření nových kontraktů a získání záruk, že budoucí dodávky plynu budou splaceny včas.

Gazprom o během posledního prosincového víkendu navrhl Kyjevu, že by mohl splatit svůj dluh za zemní plyn vůči Rusku například tím, že by jej započítal proti poplatkům za budoucí tranzit ruského plynu do zemí Evropské unie, anebo by mohl Gazpromu vrátit plyn, který si během roku nashromáždil v podzemních zásobnících. Ukrajinský státní podnik Naftogaz uvádí, že má v zásobách 17 miliard krychlových metrů plynu, což představuje 22 procent roční spotřeby země.

Rusko nyní platí Ukrajině za tranzit 1000 krychlových metrů plynu na 100 kilometrů 1,70 dolaru. Ukrajina letos platila za ruský plyn 179,50 dolaru za 1000 kubíků, necelou polovinu toho, co platí evropští zákazníci. Gazprom však chce pro příští rok cenu podstatně zvýšit.

Gazprom před Vánocemi varoval evropské země, že nevyřešení sporu s Ukrajinou by mohlo znamenat problémy s dodávkami. Šéf firmy Alexej Miller rozeslal evropským zákazníkům dopis, v němž varuje před možným narušením dodávek.

Plynovod přes Ukrajinu dodává Evropě asi pětinu její spotřeby zemního plynu. Gazprom je důležitým dodavatelem zemního plynu i do České republiky, která dovozem z Ruska kryje více než 80 procent spotřeby suroviny.


 

Nacházíte se

v tematickém okruhu: Témata
na webu: Evropská unie
v rubrice: Publicistika

NA STEJNÉ TÉMA

DÁLE V RUBRICE


Archiv

RSS  |  MAPA SERVERU  |  KARIÉRA  |  KONTAKTY  |  ENGLISH  (c) 2000 - 2019 Český rozhlas