Evropská unie

AKTUALIZACE TOHOTO WEBU JE UKONČENÁ.
Tuto stránku jsme přesunuli do Archivu webů ČRo.
Uvedené informace proto nemusejí být aktuální a některé soubory mohou být nedostupné.

Václav Bartuška: Unie je schopna nahradit plyn z Ruska jinými dodavateli

Lenka Buriánková (lbu) , Alena Adámková  5.1.2009
Václav Bartuška - Autor: ČTK
Václav Bartuška
Autor:    ČTK  

Spor o dodávky plynu mezi ruským Gazpromem a Ukrajinou pokračuje. V neděli 4. ledna už se dotkl i České republiky. Firma RWE Transgas zaznamenala pokles dodávek plynu o pět procent, což firma pokryje ze svých zásob nebo z dodávek z Norska. Jenže ještě v sobotu vicepremiér pro evropské záležitosti Alexandr Vondra prohlásil, že spor Česko nijak neohrožuje. Česká republika také o víkendu jako předsedající země EU jednala s Ukrajinou a ruským Gazpromem. O tom, jak vidí tento spor, hovořila s velvyslancem pro energetickou bezpečnost Václavem Bartuškou redaktorka Rádia Česko Lenka Buriánková. 

 
Spor o dodávky plynu mezi ruským Gazpromem a Ukrajinou pokračuje a včera už se poprvé dotkl i České republiky. Otázky pro velvyslanec pro energetickou bezpečnost Václava Bartušku a analytičku společnosti Cyrrus Lucii Kundrátovou.
DOWNLOAD (STÁHNOUT) |  STREAM  

V jaké roli vystupuje ve sporu Česká republika?

Česko vidí zatím spor jako bilaterální záležitost Ruska a Ukrajiny. Rusko nás žádá, abychom do sporu vstoupili jako prostředníci, vyjednavači, mediátoři, ale to my, ani nikdo z Evropské unie nechce přijmout. Neznáme totiž přesné znění smluv mezi Ruskem a Ukrajinou a bez podrobné znalosti těchto smluv tuto roli přijmout nelze. Jen Rusko s Ukrajinou se mohou spolu dohodnout.

Gazprom obvinil Ukrajinu, že "krade" plyn pro evropské odběratele, Ukrajina se hájí, že část plynu je nucena z tranzitu odebírat z technologických důvodů. Ukrajinská společnost Naftogaz totiž už dříve oznámila, že vzhledem k ukončení dodávek ruského plynu pro ukrajinské odběratele musí odebírat denně 21 milionů metrů krychlových plynu, aby udržela přepravu v chodu. Vyjádřila se k tomuto včera ukrajinská strana?

To je přesně důvod, proč nechceme do sporu vstupovat jako prostředník. Ve smlouvách mezi Ukrajinou a Gazpromem jsou totiž kromě ceny a dohodnutého množství i další ujednání, slevy, kolik plynu lze odebírat pro udržení tlaku v potrubí, různé barterové dohody. Nikdo zvenčí do toho nevidí.

Plynovodem přes Ukrajinu jde do Evropy asi pětina její spotřeby zemního plynu a Česko bere odtud přes 80 % zemního plynu. Nebylo by za těchto okolností na místě pomoci dohodě mezi Gazpromem a Ukrajinou?

Oběma stranám jde o miliardy dolarů ročně. Proto obě chtějí, aby se Unie postavila na jejich stranu. Unie má nástroje na to, aby se obešla případně bez ruského plynu nebo bez Ukrajiny jako tranzitní země. Páku máme tedy na oba dva. Obchodní spor si však musí mezi sebou vyřešit tyto dvě země mezi sebou.

Místopředseda české vlády Alexandr Vondra zdůraznil, že EU se bude muset v budoucnu podobným potížím vyhýbat předem. Každopádně Evropská unie je - co se dodávek energií týče - vydíratelná Ruskem už dlouhou dobu. Jak se Česko coby předsednická země Evropské unie zasadí o to, aby se to změnilo?

Pokud se Evropa rozhodne vybudovat na svém pobřeží síť terminálů na kapalný zemní plyn, bude schopna pokrýt velkou část své potřeby tímto způsobem. Může dovážet plyn ze Středního východu, z Afriky, Jižní Ameriky, jako už to dnes činí například Velká Británie či Francie. Pak bude debata s Ruskem úplně jiná. Unie dováží z Ruska pětinu své potřeby plynu, pokud Rusko vypadne, může ho nahradit Alžírsko, Nigérie, Katar, Trinidad. Čili jiné alternativy tu jsou.

Související články:


 

Nacházíte se

v tematickém okruhu: Témata
na webu: Evropská unie
v rubrice: Publicistika

NA STEJNÉ TÉMA

DÁLE V RUBRICE


Archiv

RSS  |  MAPA SERVERU  |  KARIÉRA  |  KONTAKTY  |  ENGLISH  (c) 2000 - 2019 Český rozhlas