Evropská unie

AKTUALIZACE TOHOTO WEBU JE UKONČENÁ.
Tuto stránku jsme přesunuli do Archivu webů ČRo.
Uvedené informace proto nemusejí být aktuální a některé soubory mohou být nedostupné.

Kundrátová: Výpadky dodávek plynu by neměly být výrazné

Lenka Buriánková (lbu) , Alena Adámková  5.1.2009
Tlak plynu na ukrajinské kontrolní stanici - Autor: ČTK/AP
Tlak plynu na ukrajinské kontrolní stanici
Autor:    ČTK/AP  

Situaci se dodávkami plynu pro Evropskou unii komentovala pro Rádio Česko i Lucie Kundrátová, analytička společnosti Cyrrus. 

 
Spor o dodávky plynu mezi ruským Gazpromem a Ukrajinou pokračuje a včera už se poprvé dotkl i České republiky. Otázky pro velvyslanec pro energetickou bezpečnost Václava Bartušku a analytičku společnosti Cyrrus Lucii Kundrátovou.
DOWNLOAD (STÁHNOUT) |  STREAM  

Vinou rusko-ukrajinského konfliktu už snížení dodávek pocítili i odběratelé ruského plynu na Balkánu i ve střední Evropě. V neděli 4. ledna odpoledne začal mírně klesat tlak v plynovodech přepravujících ruský plyn přes Ukrajinu na Slovensko do Maďarska a Polska, Rumunsko hlásí pokles objemu dodávek až o 40%, mírné snížení dodávek pocítila i Česká republika. Odborníci ujišťují, že nemusíme mít obavy. Jaký na to máte názor Vy?

Zatím obavy nejsou na místě, existují náhradní možnosti - dodávky z Norska, odkud vede do Česka také plynovod, máme také dostatečné zásoby plynu. Pokud ty výpadky dodávek z Ruska nebudou dlouhodobé nebo výrazné, nebude to pro Českou republiku znamenat výrazné problémy.

Do budoucna se evropským zemím závislost na ruském plynu nemusí vyplatit. Jaké jiné možnosti než dodávky z Ruska podle Vás existují?

Podle mne těch možností mnoho není. Už dlouho se hovoří o vybudování plynovodu Nabucco, který by přiváděl plyn z Ázerbájdžánu a Kazachstánu a obešel by Rusko, nicméně problémy s jeho vybudováním jsou značné a není jisté, zda k němu opravdu dojde. Naopak se zvyšuje pravděpodobnost, že budou vybudovány nové plynovody z Ruska, čímž se závislost zemí Unie na ruském plynu ještě zvýší. Existují i jiné možnosti, třeba plyn z Afriky, jsou zde však různé problémy, například nedostatečná kapacita, nedobudovaná infrastruktura, také cena tohoto plynu je znatelně vyšší než cena ruského plynu.

Které evropské země jsou výpadky dodávek z Ruska ohroženy nejvíce?

Obecně lze říci, že závislost na ruském plynu se snižuje s rostoucí vzdáleností dané země od ruských hranic. Takže třeba Slovensko či Polsko jsou na Rusku závislé ze 100 procent, naopak třeba Británie dováží z Ruska jen asi 20 procent své spotřeby.

Spory o dodávky plynu mezi Ukrajinou či Ruskem už patří k novoročnímu koloritu. Mohl by se spor vyhrotit podobně jako před třemi roky?

Ta možnost tu je, ale zatím to na dlouhodobý problém nevypadá. Nemyslím, že by potíže s dodávkami musely být příliš výrazné.

Související články:


 

Nacházíte se

v tematickém okruhu: Témata
na webu: Evropská unie
v rubrice: Publicistika

NA STEJNÉ TÉMA

DÁLE V RUBRICE


Archiv

RSS  |  MAPA SERVERU  |  KARIÉRA  |  KONTAKTY  |  ENGLISH  (c) 2000 - 2019 Český rozhlas