Evropská unie

AKTUALIZACE TOHOTO WEBU JE UKONČENÁ.
Tuto stránku jsme přesunuli do Archivu webů ČRo.
Uvedené informace proto nemusejí být aktuální a některé soubory mohou být nedostupné.

Jací jsou vlastně Francouzi?

Jan Šmíd (jšm) , Alena Adámková  24.04.2009 13:05
Francie - Paříž, Eiffelova věž - Autor: www.mediterranean.com
Francie - Paříž, Eiffelova věž
Autor:    www.mediterranean.com  

V seriálu o zemích Evropské Unie si budeme povídat o Francii. Je to stále země gastronomie, ležérního životního stylu a dvouhodinových obědů? A mají Francouzi smysl pro humor? Na to se pokusí odpovědět náš zpravodaj Českého rozhlasu ve Francii Jan Šmíd. 

Je to země Amélie, dobrého vína, výtečné gastronomie, krásné přírody, bohaté historie a stávek. Ostatně, když se v Bruselu objevila Entropa a Francie byla znázorněna s velkým nápisem Gréve, v zemi to přijali s nadhledem.

"Je to humor, stejně jako si my děláme legraci z jiných zemí, neuráží nás to," vysvětluje Pařížan Patrick a když se ho ptám, zda-li stávka k jeho zemi opravdu patří , zda je to něco běžného, jen se směje a souhlasí. "Je to normální věc , něco, co je pro Francii naprosto typické." A co se zeptat samotných stávkujících? "Nejede metro, takže jsme museli jet na kole, jsme z Fontenay sous Bois, takže to máme tak hodinku, ale nějak nám to nevadí, stávky k nám patří, je to způsob, jak se mohou lidé vyjádřit, jet hodinu na kole je to nejmenší," tvrdí dva cyklisté, proplétající se ucpanými ulicemi.

A jak to vypadá s dalšími předsudky? Tak třeba krása Pařížanek: "Pařížanky jsou komplikované, nejsou spontánní, chybí jim originalita, taková je alespoň moje zkušenost, to platí o Francouzkách obecně, mám raději turistky," říká mi otevřeně tento Francouz. Žádná Pařížanka není naštěstí v dohledu

A ženy samotné - sledují jen ženskou módu, jak se tvrdí ? To také není pravda. "V Paříži najdete čtvrtě, kde je móda hodně důležitá, já třeba chodím ráda do Marais a pozoruji mužskou módu, nevěřili byste tomu, jak se mění, například někteří muži už nosí něco, co se podobá kabelkám," všímá si Nathalie, původem z Normandie.

Francie, gastronomický ráj - to souhlasí. Věřili byste tomu, že se tady cestuje za jídlem? "Najde se řada šéfkuchařů, kteří mají svou vlastní klientelu, ve sportu bychom řekli, že mají své příznivce, a pokud se šéfkuchař přestěhuje , tak ti lidé za ním jezdí třeba stovky kilometrů - to málokde ve světě najdete," tvrdí Edouard Loubet z Provence, jehož restaurace má dvě hvězdičky Michelin.

Sečteno a podtrženo: Jací tedy vlastně Francouzi jsou? Prý egoističtí a stále čekající na nějakou pomoc.


 

Nacházíte se

v tematickém okruhu: Témata
na webu: Evropská unie
v rubrice: Publicistika

NA STEJNÉ TÉMA

DÁLE V RUBRICE


Archiv

RSS  |  MAPA SERVERU  |  KARIÉRA  |  KONTAKTY  |  ENGLISH  (c) 2000 - 2019 Český rozhlas