Evropská unie

AKTUALIZACE TOHOTO WEBU JE UKONČENÁ.
Tuto stránku jsme přesunuli do Archivu webů ČRo.
Uvedené informace proto nemusejí být aktuální a některé soubory mohou být nedostupné.

Ekonomická krize v Irsku vyhání Čechy zpátky domů

Jaromír Marek (jma)  04.05.2009 09:10
Za prací se chystá i slečna Joanna - Autor:Pavel Novák
Za prací se chystá i slečna Joanna
Autor:   pan , mkp  

Irsko bylo jednou z mála zemí, které svůj pracovní trh otevřely unijním nováčkům hned po rozšíření Unie před pěti lety. Tehdy zažívalo svoji největší konjunkturu, o irské ekonomice se mluvilo jako o keltském ekonomickém tygrovi. Irský zázrak ale zadusila hospodářská krize a země dnes hledá své nové místo v sedmadvacítce. Ekonomická krize bude v Irsku i hlavním tématem blížících se evropských voleb, zjistil zpravodaj Českého rozhlasu Jaromír Marek. 

 
Ekonomická krize bude v Irsku i hlavním tématem blížících se evropských voleb, zjistil zpravodaj Českého rozhlasu Jaromír Marek.
DOWNLOAD (STÁHNOUT) |  STREAM  

Bar templářských rytířů v Dublinu - Autor:Fotobanka stock.xchng
Bar templářských rytířů v Dublinu
Autor:   Fotobanka stock.xchng , nick giancardit  

Nad Limerickem visí těžká tmavá obloha. Třetí největší město Irska bylo ještě donedávna jedním z ekonomických center země. Zejména díky americkým investicím. Jen firma Dell, která zde měla největší továrnu mimo území Spojených států tvořila 5 procent HDP celého Irska a zaměstnávala dvacet tisíc lidí. V lednu továrna zavřela a lidé přišli o práci.

"Vykopli mně, ale to se děje po celé zemi, ve všech odvětvích," říká mi třicátník, kterého potkávám ve zprostředkovatelně práce.

Irové se začínají seznamovat s problémem, který dosud neznali, totiž s nezaměstnaností. Ta se přehoupla přes jedenáct procent, což je nejhorší situace za posledních čtyřicet let. Před dvěma měsíci přicházelo o práci až 350 lidí denně. Což je na čtyřmilionovou zemi hodně, ale hlavně, nic podobného dnešní generace Irů nikdy nepoznaly.

Ti, kteří si práci udrželi se musí smířit se snižováním mezd. Od dělníků, přes řidiče městské dopravy až po úředníky. Paul pracuje na městském úřadě v Dublinu. I tam se rozhodli zkrátit mzdy. "Letos se mi sníží plat o deset procent, má žena je učitelka a jí zkrátí plat o sedm procent. Přijdeme o hodně peněz."

Ještě nedávno přitom Irsko bylo zemí s nejvyššími příjmy a irská ekonomika platila za vzor. Mluvilo se o ní jako o keltském tygrovi. Co se s ním stalo? Je keltský tygr mrtev? Ekonom z vyhlášené Trinity College Brian Lucey věří, že jen spí. "Kdy se irská ekonomika vzpamatuje? Za dva, za tři roky. Ale dobu, kdy rostla meziročně až o deset procent, tedy dobu, kdy se mluvilo o keltském tygrovi, už nezažijeme. Lepší je ale lepší mít trvalý dvou tří procentní růst, než takový výbuch, který jsme zažili."


 

Nacházíte se

v tematickém okruhu: Témata
na webu: Evropská unie
v rubrice: Publicistika

NA STEJNÉ TÉMA

DÁLE V RUBRICE


Archiv

RSS  |  MAPA SERVERU  |  KARIÉRA  |  KONTAKTY  |  ENGLISH  (c) 2000 - 2019 Český rozhlas