Evropská unie

AKTUALIZACE TOHOTO WEBU JE UKONČENÁ.
Tuto stránku jsme přesunuli do Archivu webů ČRo.
Uvedené informace proto nemusejí být aktuální a některé soubory mohou být nedostupné.

Česká hlava: Věda v Česku i EU zaostávají za světem

Alena Adámková  28.05.2009 19:33
Je věda skutečně hrou? - Autor:Fotobanka stock.xchng
Je věda skutečně hrou?
Autor:   Fotobanka stock.xchng  

Lidské zdroje české vědy zaostávají za zbytkem Evropy, populace českých vědců stárne, podpora vědy je nesystémová a směřuje ze značné části do organizací, které ji zhodnocují podprůměrně, nebo dokonce znehodnocují. Půdu pod nohama ale ztrácí i celá Evropa a vůči ostatnímu světu je na tom podobně, zaznělo dnes na Evropském fóru vědy a techniky, které organizovala společnost Česká hlava. 

Podíl vysokoškolsky vzdělaných lidí v Česku je podle údajů České hlavy jedním z nejnižších v Evropě, a to i přes růst absolventů v posledních letech. Mezi stovkou nejlepších evropských univerzit se umístila pouze Univerzita Karlova, ale na samém konci. Stárnutí vědecké základny je však vážným problémem i dalších členských států Unie. Věková kategorie od 45 do 64 let někde přesahuje 40 procent. Mezi tyto země patří i Česko. Unie ale vede statistiky jen do 64 let a raritou ČR je růst počtu řešitelů vědeckých projektů ve věku mezi 65 a 80 lety.

Mladí a úspěšní vědci z Evropy prchají. Podle odhadů z roku 2004 pracovalo v USA podle informací České hlavy 100 tisíc vědců z Evropy, a to těch nejúspěšnějších. V roce 2007 tři čtvrtiny profesorů působících na deseti nejprestižnějších amerických univerzitách získaly své vzdělání mimo USA. Ze 76 nejprestižnějších univerzit světa jich je 67 v USA a pouhých osm v Evropě. Přepočteno na plný úvazek připadalo v roce 2006 v EU 5,7 výzkumníka na 100 obyvatel, zatímco v USA 9,3 a v Japonsku 10,7. Zatímco výkonnost evropské vědy stagnovala, v Číně například vzrostla o 50 procent.

V Evropě se nedaří zvýšit angažovanost soukromého sektoru na výzkumu a vývoji a dokonce klesá. Dnes je to v EU jedno procento HDP, zatímco v Japonsku 2,62, Jižní Koreji 2,43, v Číně O,98 (ale za posledních pět let se zdvojnásobila) a v USA 1,69 procenta HDP.


 

Nacházíte se

v tematickém okruhu: Témata
na webu: Evropská unie
v rubrice: Zajímavosti

NA STEJNÉ TÉMA

DÁLE V RUBRICE


Archiv

RSS  |  MAPA SERVERU  |  KARIÉRA  |  KONTAKTY  |  ENGLISH  (c) 2000 - 2020 Český rozhlas