Evropská unie

AKTUALIZACE TOHOTO WEBU JE UKONČENÁ.
Tuto stránku jsme přesunuli do Archivu webů ČRo.
Uvedené informace proto nemusejí být aktuální a některé soubory mohou být nedostupné.

Ukrajina by mohla získat půjčku na úhrady dodávek ruského plynu

Plyn - zásobník /ilustrační foto/ - Autor:Česká plynárenská unie

Ukrajina by se mohla dočkat pomoci od mezinárodních finančních institucí na nákupy ruského plynu. Technická jednání o možnosti poskytnutí úvěrů Ukrajině vedli v Bruselu představitelé Evropské investiční banky, Mezinárodního měnového fondu a dalších bank se zástupci ukrajinského Naftogazu i ruského Gazpromu.

Plné znění

 

Češi budou i po skončení předsednictví u jednání o klimatu

Ladislav Miko - Autor:Alžběta Švarcová

I po ukončení českého předsednictví EU budou Češi u přípravy mezinárodní smlouvy o snížení skleníkových plynů, která má být uzavřena v prosinci v Kodani, uvedl dnes ministr životního prostředí Ladislav Miko. Dosavadní vyjednavači se budou totiž jako členové tzv. předsednické trojky účastnit jednání spolu se zástupci Švédska, které převezme předsednictví Unie 1. července, a Španělska.

Plné znění

 

Evropská unie možná pomůže Ukrajině nakupovat ruský plyn

potrubí, plynovod - Autor: Archiv ČRo

Evropská unie by mohla výjimečně pomoci Ukrajině platit za letošní dodávky plynu. S Evropskou komisí by o tom měli v Bruselu jednat bankéři a zástupci vlád Ruska a Ukrajiny.

Plné znění

 

Unie uvažuje o zprostředkování miliardové půjčky Ukrajině

Plyn - zásobník /ilustrační foto/ - Autor:Česká plynárenská unie

Evropská unie uvažuje o zprostředkování několikamiliardové půjčky pro Ukrajinu. Ta by právě z těchto peněz mohla uhradit dodávky ruského plynu mířícího do Evropy. Představitelé Unie, Ruska, Ukrajiny a různých mezinárodních měnových institucí pokusí z kraje příštího týdne na schůzce b Bruselu najít konsenzus.

Plné znění

 

Joschka Fischer prý bude prosazovat výstavbu plynovodu Nabucco

Plyn - zásobník /ilustrační foto/ - Autor:Česká plynárenská unie

Bývalý německý ministr zahraničí Joschka Fischer se má podle německého ekonomického časopisu Manager Magazin angažovat v projektu plynovodu Nabucco, o jehož výstavbu se zasazuje Evropská unie a byl jednou z priorit českého předsednictví. Podle německého magazínu už Fischer podepsal smlouvu o poradenství pro Nabucco. Manager Magazin tvrdí, že exministr má projekt propagovat mezi politiky i na veřejnosti. Zejména má vyvíjet tlak na Turecko, které pro sebe požaduje zvláštní podmínky za to, že by se stalo klíčovou tranzitní zemí.

Plné znění

 

Unie se shodla na rapidním snížení emisí

jaderná elektrárna - Autor:Pavel Novák

Ministři životního prostředí zemí sedmadvacítky se předběžně dohodli na rapidním snižování emisí skleníkových plynů u průmyslových podniků. Vplývá to z diplomatických zdrojů.

Plné znění

 

V červenci může nastat další výpadek v dodávkách ruského plynu do Evropy

Zemní plyn - Autor:Fotobanka stock.xchng

V červenci může dojít k dalšímu výpadku dodávek ruského plynu do Evropy. Na bruselské schůzce evropských lídrů to prohlásil slovenský premiér Robert Fico. Většina ruského zemního plynu do Evropy proudí přes Ukrajinu. Ta podle Fica Moskvě pravděpodobně neuhradí část dodávek.

Plné znění

 

Naftogaz: Plynárenské firmy z EU by si na Ukrajině mohly skladovat plyn

Plyn - zásobník /ilustrační foto/ - Autor:Česká plynárenská unie

Evropské plynárenské společnosti by si mohly kupovat ruský plyn a zaplacený by ho mohly skladovat v zásobnících na Ukrajině, navrhl dnes ukrajinský podnik Naftogaz, který nyní plyn pro zimní spotřebu v Evropě musí kupovat od Ruska, a má s tím finanční potíže. Navržená změna by mohla předejít nové krizi v dodávkách ruského plynu do Evropy. Rusko totiž opakovaně Evropu varuje před novými výpadky dodávek, pokud Ukrajina nesežene peníze, aby do podzemních zásobníků načerpala dostatek plynu pro plynulé zásobování během zimy.

Plné znění

 

EU potvrdila sliby o snižování emisí a pomoci chudým zemím

smog - Autor:Alena Palečková

Evropská unie na dnešním summitu v Bruselu potvrdila své závazky týkající se snižování emisí skleníkových plynů i to, že je připravena finančně pomoci rozvojovým zemím zapojit se do boje proti změnám klimatu. Kolik na to dá peněz, státníci ale podle očekávání nerozhodli.

Plné znění

 

České energetické firmy dostanou část emisních povolenek zdarma

ČEZ - Autor:Marián Vojtek

Energetické firmy, zejména státem ovládaná skupina ČEZ, budou moci v budoucnu dostávat část emisních povolenek zdarma. Výměnou za to budou muset investovat do modernizace výroby elektřiny. Rozhodla o tom dnes Poslanecká sněmovna při schvalování novely zákona o spotřebních daních. Od roku 2013 se přitom v Evropě budou povolenky prodávat už jen v aukcích. Východoevropské země si ale vymohly výjimku, že energetické firmy mohou získat 70 procent povolenek zdarma. Rozhodnutí sněmovny ostře kritizoval exministr životního prostředí Martin Bursík i exministr financí Miroslav Kalousek.

Plné znění

 
    První  |  Předchozí
Stránka 1  z celkem  18
Další  |  Poslední

Nacházíte se

v tematickém okruhu: Témata
na webu: Evropská unie
v rubrice: Zpravodajství

RSS  |  MAPA SERVERU  |  KARIÉRA  |  KONTAKTY  |  ENGLISH  (c) 2000 - 2018 Český rozhlas