Evropská unie

AKTUALIZACE TOHOTO WEBU JE UKONČENÁ.
Tuto stránku jsme přesunuli do Archivu webů ČRo.
Uvedené informace proto nemusejí být aktuální a některé soubory mohou být nedostupné.

V Terezíně vznikne evropský institut zastupující oběti holokaustu

Terezín - židovská památka

Představitelé Evropské unie v čele s českým premiérem Janem Fischerem dnes v Terezíně vyhlásili takzvanou Terezínskou deklaraci. Dokument, který požaduje i restituce soukromého majetku, který byl zabaven obětem holokaustu, podepsalo 46 států. V Terezíně zároveň vznikne Evropský institut odkazu šoa, který bude sloužit jako fórum států a organizací zastupujících oběti holokaustu.

Plné znění

 

Česko předalo v Litomyšli předsednictví EU Švédsku

Smetanova Litomyšl - Autor: Smetanova Litomyšl

České předsednictví Evropské unii vyvrcholilo. Na koncertu Europa Musicalis v Litomyšli večer premiér Jan Fischer předal symbolické žezlo Švédsku. Koncert se konal v rámci mezinárodního operního festivalu Smetanova Litomyšl a živě ho přenášely Česká televize i Český rozhlas 3 - Vltava.

Plné znění

 

Českou street party navštívily v Bruselu tisíce lidí

Česká Street party v Bruselu - Autor:Pavel Novák

Nebývalý zájem přitáhla česká streetparty na zakončení našeho předsednictví v radě Evropské unie. Na veselici na ulici před velvyslanectvím Česka v Belgii a při Evropské unii se sešlo podle organizátorů asi 6 tisíc lidí.

Plné znění

 

Poselství krále Jiřího z Poděbrad opět v Bruselu

Účastníci pochodu ve stopách Lva z Rožmitálu - Autor:Pavel Novák

Po více než 500 letech doputovalo do Bruselu poselství českého krále Jiřího z Poděbrad. Přinesli je tam turisté, kteří se na etapovou výpravu do srdce Evropské unie vydali z jihočeské Blatné. Právě tento zámek byl totiž sídlem Jaroslava Lva z Rožmitálu, který v letech 1465- 67 poselstvo českého krále až na konec Evropy vedl. Vyrazili 29. března a po skoro 3 měsících došli do cíle své cesty.

Plné znění

 

Švédové převzali na United Islands předsednictví a sud Prazdroje

Vlajka festivalu United Islands na pražským Hradem - Autor: archiv

Festival United Islands of Prague, který je jednou ze závěrečných akcí českého předsednictví, se v neděli večer stal dějištěm happeningu, během kterého převzalo neformálně Švédsko od České republiky předsednictví v Radě Evropské unie.

Plné znění

 

Festival United Islands of Prague zakončí české předsednictví EU

United Islands of Prag - Autor: unitedislands.cz

Klubovou nocí, během níž se bude zdarma koncertovat v šestnácti pražských klubech, začal dnes v Praze letošní ročník festivalu United Islands of Prague. Jeho hlavní část pod širým nebem obsadí v pátek a sobotu ostrovy v centru hlavního města. Festival je letos věnován ukončení českého předsednictví EU a jehož všechny součásti jsou pro návštěvníky zdarma.

Plné znění

 

Entropa zmizí z Bruselu v pondělí

David Černý a jeho Entropa - Autor: www.eu2009.cz

Plastika Davida Černého Entropa, která je od ledna výtvarným doprovodem českého předsednictví EU a je umístěna v budově Rady EU, se začne v Bruselu rozebírat v pondělí, řekl její autor, který předčasným odstraněním svého díla protestuje proti pádu vlády Mirka Topolánka.

Plné znění

 

S odchodem Topolánkovy vlády zmizí z Bruselu Entropa

David Černý a jeho Entropa - Autor: www.eu2009.cz

S vládou Mirka Topolánka skončí zřejmě v Bruselu i kontroverzní plastika Entropa. Její autor, výtvarník David Černý ji chce odstranit dřív, než vyprší české předsednictví Radě Evropské unie, protože je proti vládě designovaného premiéra Jana Fischera. Černý to potvrdil agentuře DPA. Skládačka měla být původně v Bruselu až do června.

Plné znění

 

Experti ze zemí EU volají po těsnější spolupráci škol s praxí

Ondřej Liška - Autor:Irena Henslová

Členské země Evropské unie by se měly snažit zapojovat do vytváření školních osnov a nabídky odborných praxí firmy a vůbec s nimi úžeji spolupracovat, shodli se na dvoudenní konferenci Evropa přátelská dětem v Praze odborníci na vzdělání. Experti z firem by měli na školách také vyučovat odborné předměty, a přiblížit tak vzdělání praxi. Státy EU by měly mít také svého veřejného ochránce dětských práv a zákon zakazující tělesné trestání dětí.

Plné znění

 

České předsednictví pořádá v Bruselu další výstavu

Brusel - Autor:Magdaléna Trusinová

Česká republika předstauje ve dnech 2. - 27. dubna v prostorách bruselského sídla ředitelství Evropské komise pro vzdělávání a kulturu Madou Toner výstavu Orbis Pictus aneb Brána do světa tvořivé lidské fantazie. Ta má oficiální statut akce českého předsednictví.

Plné znění

 
    První  |  Předchozí
Stránka 1  z celkem  4
Další  |  Poslední

Nacházíte se

v tematickém okruhu: Témata
na webu: Evropská unie
v rubrice: Zpravodajství

RSS  |  MAPA SERVERU  |  KARIÉRA  |  KONTAKTY  |  ENGLISH  (c) 2000 - 2018 Český rozhlas