Evropská unie

AKTUALIZACE TOHOTO WEBU JE UKONČENÁ.
Tuto stránku jsme přesunuli do Archivu webů ČRo.
Uvedené informace proto nemusejí být aktuální a některé soubory mohou být nedostupné.

Kdy skončí ukrajinsko-ruský spor o plyn, zatím není známo

sídlo Gazpromu v Moskvě - Autor: ČTK/AP
sídlo Gazpromu v Moskvě
Autor:    ČTK/AP  

Rusko i nadále drží uzavřené kohoutky s plynem pro sousední Ukrajinu. Moskva dodávky zastavila 1. ledna proto, že se s Kyjevem nedohodla na cenách letošních dodávek. S nervozitou teď své zásoby cenné suroviny sledují země Evropské unie. Do nich totiž proudí z Ruska přes Ukrajinu pětina jejich spotřeby plynu, v českém případě je to 80 procent. V Moskvě sleduje situaci zpravodajka Českého rozhlasu Lenka Kabrhelová. 

 
Rusko i nadále drží uzavřené kohoutky s plynem pro sousední Ukrajinu. Situaci sleduje zpravodajka Lenka Kabrhelová.
DOWNLOAD (STÁHNOUT) |  STREAM  

Co je největší překážkou dohody ruského Gazpromu s Ukrajinou?

Je to rozdílný pohled na to, kolik by Ukrajina měla v roce 2009 za plyn platit. Dosud platila ceny dotované. Ruský Gazprom, který má na ruském trhu s plynem monopolní postavení, chce ceny navýšit, navrhl cenu 250 dolarů za tisíc kubíků, což si prý Ukrajina nemůže dovolit, navrhla ceny 201 dolarů, na to však Gazprom nepřistoupil a na tom jednání zamrzla. A jak se zdá, Rusko nyní přitvrzuje. Šéf Gazpromu Alexej Miller totiž včera prohlásil, že pokud Ukrajina nepřistoupí na cenu 250 dolarů, což je polovina částky, kterou platí země Evropské unie, bude si muset kupovat plyn za světové ceny. Naposledy Gazprom navrhl cenu 418 dolarů za tisíc kubíků, tedy daleko více, než zněla původní nabídka. Pak je spor ještě kolem ukrajinského dluhu vůči Gazpromu. Ruská strana tvrdí, že dluh ve výši 2 miliardy dolarů stále nemá na účtu, Ukrajina naopak tvrdí, že již zaplatila, ovšem bez pokut a penále, tedy jen asi 1,5 miliardu dolarů. To jsou tedy dva problémy, které budou muset obě strany ještě vyřešit.

Západoevropské státy zatím výpadky dodávek nehlásí. Jak reálná je hrozba, že by se jich důsledky ukrajinsko-ruského sporu reálně dotknou?

Odpověď zná nyní jen Ukrajina a Rusko, na nich závisí, zda budou schopni spor urovnat. Rusko tvrdí, že zvýšilo objem plynu, který proudí přes Ukrajinu do Evropy, takže evropských spotřebitelů by se to dotknout nemělo. Nepřetržitou přepravu zásob garantuje i Ukrajina. Záleží na tom, jak dlouho se spor povleče. Pokud by Ukrajině došly rezervní zásoby, je možné, že by na protékající plyn musela sáhnout. Ukrajinští politici však ujišťují, že to neudělají, že rezervních zásob je zatím dost. Rusko zveřejnilo ale informaci, že Ukrajina již na plyn pro západní Evropu sáhla, Ukrajina to však dementovala s tím, že to bylo jen pro technické účely, že šlo o 6 procent protékajícího plynu pro západní Evropu a že toto odčerpání bylo nutné pro udržení tlaku v potrubí.

Podle některých analytiků Moskva riskuje svou pověst spolehlivého dodavatele energií. Neobává se Rusko, že si protahováním sporu pošramotí reputaci?

Rusko takovou možnost kategoricky odmítá, tvrdí, že jde o ekonomickou záležitost a že by to všichni měli chápat. Poškození reputace riskují fakticky ale obě strany. Nyní se proto hraje P. R. válka o to, kdo získá větší přízeň publika. Ukrajinská delegace již vyrazila na jednání do Česka, jako do země předsedající Unii, Ukrajina již řekla agentuře Interfax, že to jednání považuje za úspěšné, že Česko má pochopení pro pozici Ukrajiny, agentura Reuters naopak tvrdí, že Unie považuje spor za bilaterální a že se do něj nebude nijak míchat, pokud neohrozí spotřebitele. Ukrajina se snaží spor prezentovat jako politicky motivovaný ze strany Moskvy, Moskva zase prezentuje spor jako neschopnost Ukrajiny pochopit, že za zboží se musí platit.

Dá se v tuto chvíli odhadnout, kdy se spor vyřeší nebo alespoň kdy znovu začnou rozhovory mezi Moskvou a Kyjevem?

To je velice těžké odhadnout. Včera Unie i USA vyzvaly obě strany k návratu za jednací stůl, ale od té doby je ticho, neví se, zda ukrajinská delegace opětně dorazila do Moskvy. Rusko ústy mluvčího Gazpromu vzkázalo, že je ochotno za jednací stůl kdykoliv. Ukrajinský prezident Juščenko řekl, že problém by se měl vyřešit do pravoslavných Vánoc, tedy do 7. ledna, ale bude prý záležet na Moskvě. Konkrétní časový plán ale zatím známý není.


 

Nacházíte se

v tematickém okruhu: Témata
na webu: Evropská unie
v rubrice: Zpravodajství

NA STEJNÉ TÉMA

DÁLE V RUBRICE


Archiv

RSS  |  MAPA SERVERU  |  KARIÉRA  |  KONTAKTY  |  ENGLISH  (c) 2000 - 2019 Český rozhlas