Evropská unie

AKTUALIZACE TOHOTO WEBU JE UKONČENÁ.
Tuto stránku jsme přesunuli do Archivu webů ČRo.
Uvedené informace proto nemusejí být aktuální a některé soubory mohou být nedostupné.

Zástupci zemí EU budou jednat o dodávkách plynu

Alena Adámková  5.1.2009
Kontrolní stanice tranzitního plynovodu z Ruska - Autor: ČTK/AP
Kontrolní stanice tranzitního plynovodu z Ruska
Autor:    ČTK/AP  

Zástupci členských států EU se v pondělí 5. ledna v Bruselu mimořádně sejdou kvůli přetrvávajícímu sporu o dodávky plynu mezi ruským energetickým gigantem Gazpromem a Ukrajinou, který dopadá i na některé členské země unie včetně Česka. Největší tuzemský dodavatel plynu RWE Transgas zaznamenal zkrácení dnešní objednávky o pět procent. 

Během tohoto týdne by také podle místopředsedy české vlády pro evropské záležitosti Alexandra Vondry měla skupina složená z českých zástupců i odborníků vyslaných Evropskou komisí zkontrolovat, zda na hranicích Ruska a Ukrajiny a Ukrajiny s ostatními evropskými státy nejsou kráceny dodávky plynu.

Česká republika jako předsednická země chce spolu s Evropskou komisí a všemi členskými státy dohodnout další společné kroky, schůzka má však podle jednoho z mluvčích české mise při EU Radka Honzáka především informativní charakter.

Rusko a Ukrajina nadále pokračují ve sporu ohledně dodávek plynu a vzájemně se obviňují z narušení dodávek do Evropy. Ukrajinská státní energetická společnosti Naftogaz uvedla, že Gazprom snížil dodávky do Evropy prostřednictvím čtyř hlavních plynovodů o 52 milionů metrů krychlových za den na 20 milionů. Gazprom naopak obvinil Ukrajinu, že v sobotu 3. ledna ukradla 50 milionů metrů krychlových plynu, který směřoval do Evropy.

Šéf Gazpromu Alexej Miller vyzval v neděli 4. ledna ukrajinské partnery k návratu za vyjednávací stůl. Za obnovení dodávek ale nyní ruský koncern požaduje "evropskou" cenu 450 dolarů za 1000 metrů krychlových. Loni přitom Ukrajinci platili za plyn 179,5 dolaru, zhruba polovinu co evropští zákazníci.

"Budeme doufat, že nabídka na dodávku plynu Ukrajině v ceně 450 dolarů za 1000 metrů krychlových, která je cenou plynu ve východoevropských zemích, minus poplatky za tranzit přes ukrajinské území, vrátí v nejbližší době ukrajinskou společnost Naftogaz za vyjednávací stůl," uvedl Miller.

Konflikt v neděli poprvé ovlivnil i zásobování České republiky; společnost RWE Trangas oznámila, že její denní objednávka byla zkrácena o pět procent. Podle mluvčího společnosti Martina Chalupského nejde o významný pokles a podnik pokryje výpadek ze zásob nebo z norských dodávek. Do Česka z Ruska proudí 75 procent potřeby zemního plynu. Zbytek připadá na Norsko.

V pátek oznámily mírný pokles tlaku v plynovodu vedoucím přes Ukrajinu také maďarská ropná a plynárenská společnost MOL a polské plynárenské podniky. Rumunský provozovatel plynovodu Transgaz ohlásil náhlý pokles dodávek dokonce o 30 až 40 procent. V sobotu oznámilo pokles zásobování také Bulharsko. Mírné výkyvy hlásí také Slovensko.

Evropská unie se svou závislost na dodávkách plynu z Ruska pokouší již delší dobu zmírnit. Sází proto například na nový plynovod Nabucco, který by měl přinést do Evropy ročně 30 miliard metrů krychlových plynu z oblasti Kaspického moře a Blízkého východu přes Turecko, Bulharsko, Rumunsko a Maďarsko do Rakouska.


 

Nacházíte se

v tematickém okruhu: Témata
na webu: Evropská unie
v rubrice: Zpravodajství

NA STEJNÉ TÉMA

DÁLE V RUBRICE


Archiv

RSS  |  MAPA SERVERU  |  KARIÉRA  |  KONTAKTY  |  ENGLISH  (c) 2000 - 2019 Český rozhlas