Evropská unie

AKTUALIZACE TOHOTO WEBU JE UKONČENÁ.
Tuto stránku jsme přesunuli do Archivu webů ČRo.
Uvedené informace proto nemusejí být aktuální a některé soubory mohou být nedostupné.

Po Bulharsku protestuje proti Entropě i Slovensko

Igor Maňour (ima)  15.01.2009 15:55
výzdoba českého předsednictví EU
výzdoba českého předsednictví EU  

Slovenský ministr zahraničí Ján Kubiš protestoval proti ztvárnění Slovenska na sporné plastice českého umělce Davida Černého v sídle Rady Evropské unie v Bruselu. Jeho země je tam zobrazena jako uherský salám s maďarskou trikolorou. Už dřív se proti zobrazení své země jako tureckého záchodu ohradilo Bulharsko. 

Kubiš dnes podle svého mluvčího tlumočil slovenské výhrady místopředsedovi české vlády pro evropské záležitosti Alexandru Vondrovi. Slovensko také zváží, jestli bude požadovat, aby část plastiky, která mu vadí, byla odstraněna.

Entropa dnes v sídle Rady Evropské unie ožila. Některé její části se rozpohybovaly, jiné svítí a dokonce vypouštějí kouř. Drákulův hrad svítí, z chladících věží atomové elektrárny ironicky umístěné v Rakousku se kouří, italští fotbalisté za křiku fanoušků onanují s míči. Po dálnicích na karikatuře Německa jezdí auta. Spuštění instalace si vysloužilo mezi davem novinářů a úředníků evropských institucí potlesk.

Vicepremiér Vondra se při slavnostním odhalení za kontroverzní výtvor omluvil. Odhalení pravdy o tom, že projekt dělal pouze Černý a jeho kolegové označil za "největší a nepříjemné překvapení". Černý původně tvrdil, že skládačku, která se strefuje do stereotypů spojovaných se zeměmi evropské sedmadvacítky, vytvořili umělci ze všech členských zemí unie. České vládě i evropským zemím, hlavně Bulharsku, se omluvil také Černý. Uvedl, že dílo nebylo myšleno jako urážka kohokoliv, předpokládal, že to bude bráno jako vtip a umělecký předmět.


 

Nacházíte se

v tematickém okruhu: Témata
na webu: Evropská unie
v rubrice: Zpravodajství

NA STEJNÉ TÉMA

DÁLE V RUBRICE


Archiv

RSS  |  MAPA SERVERU  |  KARIÉRA  |  KONTAKTY  |  ENGLISH  (c) 2000 - 2019 Český rozhlas