Evropská unie

AKTUALIZACE TOHOTO WEBU JE UKONČENÁ.
Tuto stránku jsme přesunuli do Archivu webů ČRo.
Uvedené informace proto nemusejí být aktuální a některé soubory mohou být nedostupné.

Zemědělci dostanou 90 procent peněz, které dostávají rolníci ve starých zemích EU

Alena Adámková  05.02.2009 19:00
Petr Gandalovič - Autor:Marián Vojtek
Petr Gandalovič
Autor:   mvo  

Přímé platby českým farmářům v letošním roce by měly dosáhnout úrovně 90 procent plateb v původních členských státech Evropské unie. Navýšení plateb na tuto úroveň, k jejímuž dosažení scházelo zhruba 2,6 miliardy korun, ministr spolu s premiérem Mirkem Topolánkem zemědělcům slíbil loni v říjnu. Sněmovna dnes v prvním čtení podpořila návrh na přesun jedné miliardy korun z příjmů Pozemkového fondu na dorovnání části přímých plateb zemědělcům. 

Podle ministra zemědělství Petra Gandaloviče (ODS) pocházejí tyto peníze z příjmů fondu za prodej půdy farmářům. Ministr požádal o zkrácení lhůt k projednání na nejkratší možnou dobu a poslanci tento návrh schválili. "Jsem rád, že se pro novelu podařilo zajistit podporu. Definitivně ji musíme potvrdit příští týden," uvedl Gandalovič.

Jednu miliardu korun na dorovnání plateb již vláda uvolnila z rezervních fondů ministerstva zemědělství a vládní rozpočtové rezervy. Další peníze by mohly být uvolněny z nevyčerpaných peněz v rezervních fondech ministerstva zemědělství.

Podle prezidenta Agrární komory Jana Veleby je dorovnání plateb zemědělcům v době panující hospodářské krize a stagnujících trhů s komoditami nezbytné.


 

Nacházíte se

v tematickém okruhu: Témata
na webu: Evropská unie
v rubrice: Zpravodajství

NA STEJNÉ TÉMA

DÁLE V RUBRICE


Archiv

RSS  |  MAPA SERVERU  |  KARIÉRA  |  KONTAKTY  |  ENGLISH  (c) 2000 - 2019 Český rozhlas