Evropská unie

AKTUALIZACE TOHOTO WEBU JE UKONČENÁ.
Tuto stránku jsme přesunuli do Archivu webů ČRo.
Uvedené informace proto nemusejí být aktuální a některé soubory mohou být nedostupné.

EU uzavřela s Keňou dohodu o vydávání somálských pirátů

Alena Adámková  06.03.2009 21:28
Země je bez funkční centrální vlády, zdravotní péče a školství už od roku 1991. V oblasti je vysoká úroveň násilí a dochází k pravidelným střetům mezi znesvářenými klany. - Autor:Espen  Rasmussen
Země je bez funkční centrální vlády, zdravotní péče a školství už od roku 1991. V oblasti je vysoká úroveň násilí a dochází k pravidelným střetům mezi znesvářenými klany.
Autor:   Espen Rasmussen  

Evropská unie a Keňa dnes podepsaly dohodu, podle níž budou somálští piráti zadržení při operaci Evropské unie u somálských břehů dopravováni do Keni a Keňa je bude stavět před své soudy. Za Unii dohodu podepsala česká velvyslankyně v Keni Margita Fuchsová jakožto zástupkyně země, která v tomto pololetí EU předsedá. 

"Dohoda zahrnuje záruky práv zadržených. Keňa je jediná africká přímořská země, která zatím takovou dohodu přijala," řekl agentuře AP jeden z diplomatů, kteří dohodu vyjednali. Země, které se na operaci EU u somálských břehů podílejí, se zatím zdráhají vracet piráty do Somálska s poukazem na to, že tam nejsou záruky, že budou postaveni před řádný soud. V Somálsku je prakticky bezvládí, slabá ústřední vláda je pod tlakem islámských radikálů, jsou pokusy zavádět islámské právo šaría.

V Keni je už teď zadržováno několik desítek lidí podezřelých z pirátství a několik jich už bylo postaveno před soud. Dohodu o vydávání zadržených pirátů do Keni už s touto zemí podepsaly Spojené státy, které ve čtvrtek předaly keňským úřadům ke stíhání prvních sedm podezřelých somálských pirátů.

Pirátství u somálského pobřeží, podél něhož vede jedna z nejdůležitějších námořních tras, se v posledním roce rozmohlo natolik, že Evropská unie, Rusko a některé další země tam na ochranu proplouvajících lodí vyslaly svá vojenská plavidla.


 

Nacházíte se

v tematickém okruhu: Témata
na webu: Evropská unie
v rubrice: Zpravodajství

NA STEJNÉ TÉMA

DÁLE V RUBRICE


Archiv

RSS  |  MAPA SERVERU  |  KARIÉRA  |  KONTAKTY  |  ENGLISH  (c) 2000 - 2019 Český rozhlas