Evropská unie

AKTUALIZACE TOHOTO WEBU JE UKONČENÁ.
Tuto stránku jsme přesunuli do Archivu webů ČRo.
Uvedené informace proto nemusejí být aktuální a některé soubory mohou být nedostupné.

Zemědělci z nových členských zemí EU budou ve čtvrtek demonstrovat v Praze

Alena Adámková  09.03.2009 16:18
Jan Veleba - Autor:Marián Vojtek
Jan Veleba
Autor:   mvo  

Farmáři z několika evropských zemí hodlají ve čtvrtek, v době návštěvy eurokomisařky pro zemědělství Mariann Fischer-Boelové, protestovat v Praze zejména proti rozdílným podmínkám, které mají zemědělci ve starých a nových členských zemích. Požadují také podporu pro chovatele dojného skotu. Podle prezidenta Agrární komory Jana Veleby se čtvrteční demonstrace zemědělců zúčastní nejméně 4000 osob, z toho jedna čtvrtina ze zahraničí. 

Podle Veleby se demonstranti shromáždí ve čtvrtek kolem 10 hodin před budovou ministerstva zemědělství na Těšnově. Nespokojení zemědělci se poté vydají na Václavské náměstí, kde chtějí veřejnosti rozdávat české mléčné výrobky a letáky, a to až do 13 hodin, kdy by měla být akce ukončena. Cestou se hodlají zastavit před hotelem Marriot na pražském Novém Městě, ve kterém se bude v uvedený čas konat konference k politice kvality u příležitosti českého předsednictví za účasti Fischer-Boelové.

"Předáme jí tam text našich požadavků," řekl Veleba. Zemědělci podle něj požadují dorovnání podmínek zemědělců ve starých a nových členských zemích dříve než v roce 2013, kdy by podle aktuálních plánů mělo nastat. Podle Veleby podpora tuzemských zemědělců z unijních prostředků dosahuje jen asi 60 procent plateb starých členských zemí EU. "Naše představa je, že v průběhu letošního roku se o dorovnání začne jednat a v průběhu příštího roku se to uskuteční," vysvětlil Veleba.

Protest zemědělců podpoří také agrární odbory. "Nemůžeme nečinně přihlížet likvidaci českého zemědělství a zhoršování života na venkově," uvedl předseda Odborového svazu pracovníků zemědělství a výživy - Asociace svobodných odborů Bohumír Dufek. České zemědělství podle něj ztrácí svoji pozici a propadá se objem jeho výroby. "Zaměstnanci tak přicházejí o část svých mezd a současně je ohroženo celkem 15 tisíc pracovních míst," dodal.

Na protestní akci přijedou podle Agrární komory zemědělci jak z nových členských států EU, Slovenska, Maďarska, Polska a Litvy, tak i z Německa a Rakouska, aby vyjádřili solidaritu svým kolegům.


 

Nacházíte se

v tematickém okruhu: Témata
na webu: Evropská unie
v rubrice: Zpravodajství

NA STEJNÉ TÉMA

DÁLE V RUBRICE


Archiv

RSS  |  MAPA SERVERU  |  KARIÉRA  |  KONTAKTY  |  ENGLISH  (c) 2000 - 2019 Český rozhlas