Evropská unie

AKTUALIZACE TOHOTO WEBU JE UKONČENÁ.
Tuto stránku jsme přesunuli do Archivu webů ČRo.
Uvedené informace proto nemusejí být aktuální a některé soubory mohou být nedostupné.

Starostové kritizují změnu v proplácení DPH u evropských projektů

Alena Adámková  09.04.2009 18:22
Vesnice Doupě na Českomoravské Vysočině - Autor:Jana Šustová
Vesnice Doupě na Českomoravské Vysočině
Autor:   Jana Šustová  

Politické hnutí Starostové a nezávislí kritizuje rozhodnutí státu, jímž změnil podmínky pro čerpání evropských dotací z Programu rozvoje venkova. Menší obce totiž budou muset nyní ze svého rozpočtu zaplatit i daň z přidané hodnoty, což jejich projekty o 19 procent zdraží. Dosud mohla být DPH hrazena z evropských peněz, mohla být totiž zahrnuta do nákladů na projekty. Zástupci hnutí se proto s žádostí o řešení obrátí na českou vládu i představitele Evropské unie. 

Předseda sdružení a starosta Suché Lozi Petr Gazdík vysvětlil, že podstata problému spočívá v tom, že zatímco v předchozích kolech Programu rozvoje venkova (EAFRD) mohly obce do výdajů na projekty, hrazených z evropských dotací, zahrnout i daň z přidané hodnoty, nyní musí nově DPH zaplatit ze svého, a to zpětně i u projektů podaných loni na podzim v pátém kole dotačního programu. Podle starostenského hnutí to bude pro řadu z nich znamenat krach připravovaných investic. "V důsledky chyby státních úředníků dojde k tomu, že některé obce teď nemají prostředky na to, aby zafinancovaly úspěšné projekty, protože touto chybou jim tyto projekty byly zdraženy o 19 procent," řekl Gazdík. Řada starostů podle něj nyní stojí před rozhodnutím, zda do měsíce podepíšou smlouvu, podle které daň ze svého zaplatí. V opačném případě budou obce z programu vyřazeny. Někteří starostové už nyní zvažují, že se žádostí o finanční pomoc osloví přímo obyvatele svých obcí.

Ministerstvo zemědělství, které Program rozvoje venkova vyhlašuje, tvrdí, že se současná praxe řídí výkladem Evropské komise. "Jde totiž o výklad nařízení, podle kterého jsou peníze pro Program rozvoje venkova vypláceny, a v tom nařízení dle interpretace Evropské komise je jasně napsáno, že DPH není uznatelným výdajem," vysvětlil mluvčí ministerstva Petr Vorlíček a dodal, že ministerstvo zemědělství nechce znevýhodnit obce a bude dělat všechno pro to, aby se situace vyřešila. Podle informací ministerstva zemědělství si však změnu pravidel vyžádala Evropská unie, protože původní český výklad byl prý v rozporu s jejími předpisy a není příliš pravděpodobné, že se podaří tento názor EU změnit. Jednou z možností, jak posílit obecní rozpočty, které Evropská komise připravila o peníze z DPH, je podle ministerstva 750 milionů korun, které do programu směřují z kapitoly pozemkových úprav.

Senátorka Jana Juřenčáková, která byla byla zvolena za starostenské hnutí, se chystá obrátit na předsedu vlády a ministra zemědělství s žádostí, aby byla lhůta pro podpis smluv prodloužena do doby, než se najde řešení. Situaci podle ní ale nyní komplikuje demise Topolánkovy vlády. "Pravděpodobně budu interpelovat oba premiéry, protože obce jsou opravdu v takové pasti, že nevědí, co mají dělat," uvedla Juřenčáková. Senátor Jaromír Štětina, který vede kandidátku hnutí Starostů a nezávislých do Evropského parlamentu, pak s žádostí o vysvětlení osloví přímo Evropskou komisi.


 

Nacházíte se

v tematickém okruhu: Témata
na webu: Evropská unie
v rubrice: Zpravodajství

NA STEJNÉ TÉMA

DÁLE V RUBRICE


Archiv

RSS  |  MAPA SERVERU  |  KARIÉRA  |  KONTAKTY  |  ENGLISH  (c) 2000 - 2018 Český rozhlas