Evropská unie

AKTUALIZACE TOHOTO WEBU JE UKONČENÁ.
Tuto stránku jsme přesunuli do Archivu webů ČRo.
Uvedené informace proto nemusejí být aktuální a některé soubory mohou být nedostupné.

EU přitvrdí v boji proti zneužívání osobních dat na internetu

Igor Maňour (ima)  14.04.2009 15:56

Zneužívání osobních dat uživatelů na internetu by mělo být v zemích Evropské unie tvrdě postihováno. Eurokomisařka pro informační technologie Vivian Redingová chce, aby státy EU důsledně zajišťovaly ochranu osobních údajů a nezapomínaly přitom na nové technologie, jako je behaviorálně cílená reklama nebo sociální sítě. 

Behaviorální cílená reklama je metoda, kdy prodejci využívají při umísťování reklam zvyky uživatele na internetu, případně historii jeho nákupů přes internet. Podle těchto informací mohou sestaví profil uživatele, který pak mohou prodat nebo sdílet s dalšími inzerenty. Na sociálních sítích si uživatelé vyměňují osobní údaje, mohou se navzájem kontaktovat a rozšiřovat okruh svých známých. Mezi nejznámější patří třeba Facebook nebo MySpace.

Jedním ze států, který podle Evropské komise chyboval při ochraně soukromí uživatelů internetu, je Velká Británie. Londýn se prý dostatečně nezasadil o to, aby společnosti Phorm nemohla využívat pro své účely právě behaviorálně cílenou reklamu. Brusel proto chystá na Británii žalobu.

Evropská komise už v únoru zprostředkovala dohodu 17 předních internetových firem o ochraně dětí při používání internetu. Dohoda omezila věk, od kterého se na sociálních sítích mohou děti zaregistrovat, na 13 let. Dalším opatřením je instalace tlačítka "nahlásit zneužívání". Nezletilým má umožnit rychle ohlásit nevhodné chování jiného uživatele. Firmy by také měly garantovat, aby soukromé profily nezletilých uživatelů nebylo možné vyhledat. Dohodu podepsaly například Arto, Bebo, Dailymotion, Facebook, Giovani.it, Google/YouTube, Hyves, Microsoft Europe, Myspace či Skyrock.

 
EU chce důslednější ochranu osobních dat uživatelů internetu. Příspěvek zpravodaje Českého rozhlasu v Bruselu Ondřeje Housky
DOWNLOAD (STÁHNOUT) |  STREAM  


 

Nacházíte se

v tematickém okruhu: Témata
na webu: Evropská unie
v rubrice: Zpravodajství

NA STEJNÉ TÉMA

DÁLE V RUBRICE


Archiv

RSS  |  MAPA SERVERU  |  KARIÉRA  |  KONTAKTY  |  ENGLISH  (c) 2000 - 2019 Český rozhlas