Evropská unie

AKTUALIZACE TOHOTO WEBU JE UKONČENÁ.
Tuto stránku jsme přesunuli do Archivu webů ČRo.
Uvedené informace proto nemusejí být aktuální a některé soubory mohou být nedostupné.

Somálsko dostane 213 milionů dolarů, nejštědřejší je EU

Země je bez funkční centrální vlády, zdravotní péče a školství už od roku 1991. V oblasti je vysoká úroveň násilí a dochází k pravidelným střetům mezi znesvářenými klany. - Autor:Espen  Rasmussen
Země je bez funkční centrální vlády, zdravotní péče a školství už od roku 1991. V oblasti je vysoká úroveň násilí a dochází k pravidelným střetům mezi znesvářenými klany.
Autor:   Espen Rasmussen  

Somálsko, jedna z nejchudších zemí planety, dostane pomoc ve výši několika set milionů dolarů. Mají sloužit k zavedení pořádku v této východoafrické zemi, která se stala základnou pro pirátské bandy působící ve vodách Indického oceánu. Somálsko nakonec ale dostane méně peněz, než se čekalo. 

Somálsko si od dárcovské konference v Bruselu slibovalo minimálně 166 milionů dolarů pomoci. Eurokomisař pro humanitární pomoc a rozvoj Louis Michel optimisticky předpovídal získání až 250-ti milionů. Nakonec se ale sešly sliby dárcovských států jen ve výši 213 milionů. K nejštědřejším dárcům patří Evropská unie. Pošle Somálsku 72 milionů eur.

Většina peněz půjde na podporu mírové mise OSN zvané AMISOM. Ta by měla také z pevniny pomáhat potírat pirátské bandy, které ze Somálska útočí na lodě u jeho břehů. V současnosti působí v zemi přes 4 tisíce vojáků OSN, do roku 2010 by ale jejich počet měl vzrůst na dvojnásobek. Desítky milionů eur by měly jít i na vznik somálských bezpečnostních složek. Jen v hlavním městě Mogadišu by mělo působit 10 tisíc policistů.

Jak potvrdil generální tajemník OSN Pan Ki-mun, pro další poskytování humanitární pomoci a finanční podpory obnovování státního zřízení v Somálsku nebude překážkou islámské právo Šaría. Jeho zavedení schválil nedávno tamní parlament.


 

Nacházíte se

v tematickém okruhu: Témata
na webu: Evropská unie
v rubrice: Zpravodajství

NA STEJNÉ TÉMA

DÁLE V RUBRICE


Archiv

RSS  |  MAPA SERVERU  |  KARIÉRA  |  KONTAKTY  |  ENGLISH  (c) 2000 - 2019 Český rozhlas