Evropská unie

AKTUALIZACE TOHOTO WEBU JE UKONČENÁ.
Tuto stránku jsme přesunuli do Archivu webů ČRo.
Uvedené informace proto nemusejí být aktuální a některé soubory mohou být nedostupné.

Tzv. prasečí chřipka je v Evropě, první případ hlásí Španělsko

v Mexiku panují obavy z dalšího šíření nemoci - Autor: ČTK/AP
v Mexiku panují obavy z dalšího šíření nemoci
Autor:    ČTK/AP  

Tzv. Prasečí chřipka se objevila na území Evropské unie. Španělské ministerstvo zdravotnictví potvrdilo první případ nákazy touto chorobou. Nemocný muž se nedávno vrátil z Mexika, odkud se nová choroba šíří. Na léčbu prý reaguje pacient dobře a není ve vážném stavu. Španělští lékaři prověřují ještě onemocnění u dalších 17 lidí. Naopak ve Francii se podezření na tuto chřipku nepotvrdila. Podle zdravotnické rady EU ale nejde o prasečí chřipku, nýbrž o nový virus lidské chřipky. První dva lidé z podezřením na onemocnění tímto typem chřipky už se dnes vyskytli i v Česku. 

Evropská komise vyzvala občany, aby se pokud možno vyhnuli cestám do oblastí postižených novým typem chřipky. Jde hlavně o státy severní Ameriky - Mexiko, USA a Kanadu, ale také o Nový Zéland. Unijní ministři zdravotnictví se chtějí na mimořádném setkání dohodnout na podniknutí společných kroků v boji proti šíření nákazy. Šéf slovenské diplomacie Miroslav Lajčák uvedl, že chřipka šířící se z Mexika se může stát globálním problémem.

Nový smrtící virus je kombinací viru chřipky lidské, prasečí a ptačí. Na severoamerickém kontinentu zabil více než sto lidí. Jen v Mexiku bylo hospitalizováno kolem 400 pacientů. Nemoc se projevuje stejně jako běžná chřipka. Člověk má rýmu, kašel, bolesti hlavy i v krku a vysoké horečky.

 
Prasečí chřipka dorazila už i do Evropy. První potvrzené případy hlásí Španělsko. Více David Koubek ze zahraniční redakce ČRo 1 Radiožurnálu.
DOWNLOAD (STÁHNOUT) |  STREAM  

Virus už možná dorazil i do Česka

 
Virus prasečí chřipky už má v Mexiku přes stovku obětí. Světová zdravotnická organizace situaci označila za stav nouze. Podrobnosti přinesla redaktorka Dana Votýpková a hlavní hygienik České republiky Michael Vít.
DOWNLOAD (STÁHNOUT) |  STREAM  

Podle agentury ČTK jsou v České republice již dva pacienti s podezřením na to, že mají prasečí chřipku. V pražské nemocnici v Motole vyšetřili jednoho člověka, druhý je údajně rovněž v Praze, v nemocnici na Bulovce. Lékaři ale zatím nepočítají s tím, že by šlo skutečně o tuto novou formu chřipky. Podle Heleny Jiřincové z české Národní referenční laboratoře pro chřipku je jen otázkou času, než se virus dostane i do České republiky. Hlavní hygienik Michael Vít odhaduje, že to bude za čtyři až pět týdnů. Hygienici proto doporučují mýt si často ruce a vyhýbat se pokud možno velkému množství lidí.

 
Z Mexika se dál po americkém kontinentě šíří tzv. prasečí chřipka. Zemřelo na ní už nejméně 100 lidí . Více Helena Jiřincová z Národní referenční laboratoře pro chřipku.
DOWNLOAD (STÁHNOUT) |  STREAM  

Česko zatím nezavede ani zákaz dovozu prasat ani vepřového masa. Podle mluvčího státní veterinární správy Josefa Dubna se k nám z rizikových oblastí žádní vepři nedovážejí. "My budeme postupovat stejně jako země Evropské unie, to znamená, že teď záleží na čem se Evropská komise dohodne a my budeme stejným způsobem postupovat", řekl Duben. Veterináři zatím pouze nabádají chovatele prasat, aby z preventivních důvodů nepouštěli do svých chovů cizí osoby.

 
Česká veterinární správa zatím neplánuje omezit dovoz prasat, říká její mluvčí Josef Duben
DOWNLOAD (STÁHNOUT) |  STREAM  

Dnes se první případ nákazy u člověka vyskytl i v EU, a to ve Španělsku. V rámci celé Unie lékaři vyšetřují 12 případů, uvedl český hlavní hygienik Michael Vít. Večer byly pak hlášeny další dva případy ve Velké Británii. Nemoc byla zjištěna u dvou pacientů ve Skotsku. Skotský ministr zdravotnictví řekl, že oba se zotavují v nemocnici v Airdrie. Jde o lidi, kteří se nedávno vrátili z Mexika.

O tzv. prasečí chřipce dnes jednali v Lucemburku i ministři zahraničí Evropské unie. Shodli se na tom, že tento nový typ chřipky je hrozbou globálních rozměrů. Sedmadvacítka proto v boji proti nákaze chystá společné kroky. Ministři zahraničí EU se sejdou ve čtvrtek, podle vicepremiéra Alexandra Vondry pro evropské záležitosti ale koordinace probíhá už teď. Jednotné doporučení pro cesty do zahraničí ale EU vydávat nebude.


 

Nacházíte se

v tematickém okruhu: Témata
na webu: Evropská unie
v rubrice: Zpravodajství

NA STEJNÉ TÉMA

DÁLE V RUBRICE


Archiv

RSS  |  MAPA SERVERU  |  KARIÉRA  |  KONTAKTY  |  ENGLISH  (c) 2000 - 2019 Český rozhlas