Evropská unie

AKTUALIZACE TOHOTO WEBU JE UKONČENÁ.
Tuto stránku jsme přesunuli do Archivu webů ČRo.
Uvedené informace proto nemusejí být aktuální a některé soubory mohou být nedostupné.

Statistiky hlásí rekordní propad průmyslu v EU

Igor Maňour (ima)  12.06.2009 13:26
Průmyslová oblast - Autor: Comstock Images
Průmyslová oblast
Autor:    Comstock Images  

Dubnové výsledky průmyslové výroby zastínily v Evropské unii dosud příznivé ekonomické prognózy. Propad je téměř o dvě procenta větší než měsíc před tím. Ve srovnání se stejným obdobím loňského roku propadla průmyslová produkce v eurozóně o 21,6 procenta a v celé unii o 19,4 procenta. Jde o nejhorší statistiku od roku 1990, kdy se začal tento údaj sledovat. 

Výroba klesá téměř ve všech odvětvích, podle některých ekonomů táhne čísla dolů hlavně horší vývoj průmyslu v Německu a ve Francii. Ve srovnání s březnem hlásí pokles průmyslu dvanáct evropských zemích. Pouze v šesti zemích EU průmysl v dubnu ve srovnání s březnem vzrostl.

Mezi horší dvanáctku patří i Česko. Tuzemskému průmyslu v dubnu nepomohlo ani zavedení šrotovného v okolních zemích. Podle údajů Českého statistického úřadu u nás průmyslová výroba v dubnu meziročně klesla o 22,1 procenta. Březnová čísla už přitom ukazovala na obrat k lepšímu.

Řada analytiků už začínala mluvit o zeslabování recese. Také Evropská centrální banka vydala odhad, podle kterého by evropská ekonomika měla už ve druhé půlce tohoto roku klesat výrazně pomaleji. V polovině příštího roku by pak hospodářství mohlo podle bankéřů z ECB začít znovu růst.


 

Nacházíte se

v tematickém okruhu: Témata
na webu: Evropská unie
v rubrice: Zpravodajství

NA STEJNÉ TÉMA

DÁLE V RUBRICE


Archiv

RSS  |  MAPA SERVERU  |  KARIÉRA  |  KONTAKTY  |  ENGLISH  (c) 2000 - 2020 Český rozhlas