Evropská unie

AKTUALIZACE TOHOTO WEBU JE UKONČENÁ.
Tuto stránku jsme přesunuli do Archivu webů ČRo.
Uvedené informace proto nemusejí být aktuální a některé soubory mohou být nedostupné.

Lídři EU chtějí v čele Evropské komise opět Barrosa

José Manuel Barroso - Autor:European Commission Audiovisual service
José Manuel Barroso
Autor:   European Commission Audiovisual service  

Na nového předsedu Evropské komise bude největší frakce v europarlamentu prosazovat současného šéfa unijní exekutivy Josého Barrosa. Po setkání s hlavami států a vlád sedmadvacítky na summitu Unie v Bruselu to řekl odstupující předseda Evropského parlamentu Hans Gert Pöttering. Podporu Barrosovi vyjádřili dnes i šéfové států a vlád EU na summitu v Bruselu.Podle diplomatických zdrojů ČTK nicméně zatím jednání pokračují a konečné rozhodnutí ještě nepadlo. 

"Lisabonská smlouva předpokládá, že hlavy států a vlád vyberou předsedu Evropské komise podle výsledku evropských voleb. Evropští lidovci jsou nyní nejsilnější frakcí v Evropském parlamentu a José Barroso je jejich kandidát," uvedl Pöttering, ačkoliv Lisabonská smlouva ještě zdaleka neplatí. Dodal, že pokud dají členské státy Barrosovi politickou podporu, mohlo by se o novém předsedovi Komise hlasovat v Evropském parlamentu již 14. července.

Několik dnů předtím se však šéfové politických frakcí v europarlamentu mají dohodnout, zda volby nového šéfa Evropské komise neodložit na podzim. "Právě v těchto těžkých časech potřebujeme stabilitu a zvolení předsedy Komise je jedním z jejích elementů. Zvolení šéfa exekutivy již v červenci by podle mého názoru signálem stability bylo," míní Pöttering.

Související článek:

V Bruselu začal summit EU, dohoda o garancích Irsku zatím není


 

Nacházíte se

v tematickém okruhu: Témata
na webu: Evropská unie
v rubrice: Zpravodajství

NA STEJNÉ TÉMA

DÁLE V RUBRICE


Archiv

RSS  |  MAPA SERVERU  |  KARIÉRA  |  KONTAKTY  |  ENGLISH  (c) 2000 - 2020 Český rozhlas