Evropská unie

AKTUALIZACE TOHOTO WEBU JE UKONČENÁ.
Tuto stránku jsme přesunuli do Archivu webů ČRo.
Uvedené informace proto nemusejí být aktuální a některé soubory mohou být nedostupné.

Unie žádá prošetření voleb v Íránu

Lukáš Vincourek (lvi)  22.06.2009 15:58
Carl Bildt - Autor:Pawel Flato
Carl Bildt
Autor:   Pawel Flato , sweden.gov.se   

Vrcholní představitelé Evropské unie dnes opět kritizovali íránskou vládní administrativu kvůli průběhu tamních prezidentských voleb. Otevřeně pak íránské vedení kritizoval švédský ministr zahraničí Carl Bildt, jehož země se ujme v červenci předsednictví EU. 

Šéf švédské diplomacie požaduje, aby věškeré pochybnosti, které souvisejí s průběhem íránských voleb byly řádně prošetřeny, respektive aby stávající íránská administrativa dokázala jejich věrohodnost transparentním a legitimním způsobem. Bildt navíc vyjádřil značné znepokojení nad potlačováním opozičních demonstrací. Policejní zásah si vyžádal nejméně deset obětí.

Už minulý týden během bruselského summitu Evropské rady, předsedové vlád členských států sedmadvacítky kritizovali fakt, že vůči účastníkům poklidných demonstrací íránské úřady použily sílu, a požadovali prošetření údajných podvodů při volbách. Podle Bildta se ale Írán silným prohlášením unijních představitelů nemůže divit, ba naopak. Díky dosavadnímu průběhu událostí s nimi musí počítat. Fakt, že si tamní vláda v neděli předvolala diplomatické zástupce členských států EU, je podle něho znamením, že Írán na hlas Evropy slyší. Otázku, zda bude v následujících měsících partnerem pro jednání s Unií nynější íránský prezident Ahmadínežád, nechal Bildt otevřenou. Podle něho je nyní nejdůležitější samotný dialog s Íránem, a to nejen o jeho kontroverzním jaderném programu.


 

Nacházíte se

v tematickém okruhu: Témata
na webu: Evropská unie
v rubrice: Zpravodajství

NA STEJNÉ TÉMA

DÁLE V RUBRICE


Archiv

RSS  |  MAPA SERVERU  |  KARIÉRA  |  KONTAKTY  |  ENGLISH  (c) 2000 - 2019 Český rozhlas