Evropská unie

AKTUALIZACE TOHOTO WEBU JE UKONČENÁ.
Tuto stránku jsme přesunuli do Archivu webů ČRo.
Uvedené informace proto nemusejí být aktuální a některé soubory mohou být nedostupné.

Přijetí eura v Česku je v nedohlednu. Exportéři už ale po něm prý netouží.

Barbora Mocová (bmo) , Alena Adámková  24.06.2009 18:51
Mince Euro - Autor: Evropská komise
Mince Euro
Autor:    Evropská komise  

Český export v době krize klesá, meziročně se v běžných cenách propadl o 22,8 procenta. Firmy zaměřené na vývoz v minulosti požadovali co nejdřívější zavedení eura. Česká koruna jim bránila v konkurenceschopnosti na zahraničních trzích. V době krize je ale situace jiná, vysvětloval na dnešním Žofínském fóru věnovaném exportu v době krize náměstek ministra financí Ivan Fuksa. 

"Exportéři vnímají to, jak se kurz vyvíjí, jako skoky zaznamenal v minulých letech, a v tuhle chvíli je pozice české koruny vůči euru a dolaru taková, že většině exportérů koruna vyhovuje, navíc porovnávají naši situaci se Slovenskem, které již euro má," tvrdí Fuchsa a dodává, že minimálně v letošním roce nebude Česká republika splňovat maastrichtská kritéria nutná pro vstup do eurozóny. "Takže v tuhle chvíli není na pořadu dne stanovovat nějaký termín přijatí eura. Pokud si na to někdo troufá, tak je to jen a jen velká vize," uzavřel Fuchsa.

Na Žofínském fóru také zaznělo, že stát hodlá exportéry v krizi více podpořit. Mezi proexportní protikrizová opatření patří navýšení základního kapitálu České exportní banky o zhruba 900 milionů korun. Exportní garanční pojišťovna zase zvýšila pojistnou kapacitu ze 120 na 150 miliard korun. Pro vývozce tak bude víc peněz na úvěry i pojištění.

"To nejpodstatnější je, že se snížila pojistná rizika pro exportéry a že z původně 95 nyní 99 procent rizik na sebe přejímá Exportní pojišťovna. To rozvazuje exportérům ruce, dává jim to jistotu, že mohou jít i do rizikovějších zemí a je to pro ně jednoznačný stimul. Důkazem je stoupající počet nových obchodních případů za poslední půlrok," popsal další záruku pro exportéry Ivan Fuksa.

Vývoz tuzemských podniků letos kvůli globální ekonomické krizi sice klesá, v dubnu se meziročně propadl o 22,8 procenta, Česká republika ale přesto patří mezi několik málo zemí Evropské unie, které vykazují kladnou bilanci zahraničního obchodu. V dubnu činil tento přebytek 12 miliard korun. Meziročně tedy stoupl o více než pět a půl miliardy.


 

Nacházíte se

v tematickém okruhu: Témata
na webu: Evropská unie
v rubrice: Zpravodajství

NA STEJNÉ TÉMA

DÁLE V RUBRICE


Archiv

RSS  |  MAPA SERVERU  |  KARIÉRA  |  KONTAKTY  |  ENGLISH  (c) 2000 - 2019 Český rozhlas