Interpreti22. červ. od 20:30, Piv. zahrada  

Altan

Altan - Foto: Leila Grossman

AltanFoto: Leila Grossman

Irsko

Mairéad Ní Mhaonaighová - zpěv, housle
Ciarán Curran ­- buzuki
Ciaran Tourish - housle, píšťaly
Dáithí Sproule - kytara
Mark Kelly - kytara
Martin Tourish - akordeon 

Tradiční irská skupina Altan se nesporně řadí mezi hudební poklady své vlasti. Název jí dalo hluboké a tajemné jezero v irském Donegalu. Tato oblast se vyznačuje výraznou tradicí hry na housle a bohatým houslovým repertoárem. 

Během třiceti let společného hraní si členové Altanu vytvořili osobitý styl, charakteristický nakažlivou energií a irskou rytmikou, které spolu s křehkou krásou tradičních písní hraných houslemi, píšťalami, kytarami, akordeonem a buzuki a zpívaných gaelsky i anglicky, uchvátily publikum po celém světě. V roce 2006 poctila irská vláda tyto hudebníky vydáním oficiální poštovní známky s jejich vyobrazením. 

Skupina vystoupila a pořídila nahrávky s hvězdami, jako jsou Dolly Partonová, Mary Chapin Carpenterová nebo Ricky Skaggs, a hrála v nejprestižnějších světových koncertních sálech, k nimž patří Royal Albert Hall, Opera v Sydney a Grand Ole Opry. Jejich album The Widening Gyre, jehož název je narážkou na jednu z básní W. B. Yeatse, vzniklo v roce 2014 v Nashvillu a odráží rozšiřování hudebních obzorů Altanu v uplynulých třiceti letech. 

Zakládající členka Mairéad Ní Mhaonaighová, která je současně sólovou zpěvačkou a houslistkou Altanu, získala titul Tradiční hudebník roku 2017, což je nejvyšší ocenění pro umělce tohoto žánru. V letošním roce skupina vystoupila mimo jiné na Dublinském hradě v rámci přehlídky Temple Bar TradFest a na festivalu Celtic Connections v Glasgow a podnikla rozsáhlé turné po Spojených státech. 

Vstupenky lze zakoupit na strankach www.festivalkrumlov.cz. 

Zákulisí Českého rozhlasu

Ekonomika a hospodaření ČRo

Podmínky užití | English
© 1997-2020 Český rozhlas