Interpreti22. července od 17:00, Jízdárna  

Katarína Máliková & ansámbel

Katarína Máliková & Ensémble - Foto: Bora Figová

Katarína Máliková & EnsémbleFoto: Bora Figová

Slovensko

Katarína Máliková - zpěv, klavír, klávesy, syntezátory, tamburína, tradiční nástroje, triangl, sampler
Katarína Turčinová - zobcová flétna, flétna, fujara
Andrej Turčin - 1. housle
Žaneta Mariňáková - 2. housle, tamburína
Janko Tomek - kontrabas, baskytara
Klaudia Kosmeľová - klavír
Ondrej Druga - akordeon, zpěv 

Katarína Máliková je skladatelkou, zpěvačkou a instrumentalistkou. Komponuje, hraje a zpívá hudbu, v níž se odrážejí tradiční slovenské písně, art-pop, vážná hudba a world music. 

Pochází z obce Polomka v Horehroní, kde vyrůstala uprostřed hor, a tajemná příroda rodného kraje zanechala v její tvorbě výraznou ozvěnu. Její debutové album Pustvopol (archaický název pro Pusté pole, což je část polesí) vyšlo v roce 2016 na značce Slnko a ihned upoutalo zájem veřejnosti i médií a rychle se stalo jedním nejúspěšnějších slovenských alb. 

Písně z této desky tvoří náplň většiny Kataríniných koncertů, které ale vždy ráda oživí hudbou z nejnovějších singlů nebo naopak staršími písněmi s prvky snivého šansonu a jazzu. 

„Hudba Kataríny Málikové představuje důvtipné propojení vynikajícího hudebního školení, jedinečného citu pro tradiční slovenskou hudbu a tvůrčího ducha.  Jako autorka a interpretka je velmi konzistentní.  Mezi mladými umělci na slovenské nezávislé scéně bychom jen stěží hledali tak vyvážené a široké spektrum hudebního vyjadřování a jednoty.  Její estetické vyzařování jde do hloubky a zasahuje citlivá místa lidské představivosti.“

Jana Ambrózová,
přední slovenská entomuzikoložka a hudebnice

„V dětství mě oslovil folklor a pop kultura 90. let, která si jen stěží nacházela cestu do Horehronie. Sny o velkoměstě přišly později a spolu s jazzem pro mě byly v pubertě jakýmsi lékem. V neposlední řadě mě ovlivnila vážná hudba, kterou jsem vystudovala. Telgárt, Šumiac nebo Pusté pole budou vždy místa, kudy budu procházet s pocitem čehosi zapomenutého, tajemného a neodbytného.“

Katarína Máliková o sobě

Facebook 

Kontakt:
Martina Kotláriková
 

Zákulisí Českého rozhlasu

Ekonomika a hospodaření ČRo

Podmínky užití | English
© 1997-2020 Český rozhlas