Interpreti20. července od 20:00, Jízdárna  

Kvarteto Moniky Drasch

Monika Drasch - Monika Drasch Quartet - Foto: Markus Konvalin

Monika Drasch - Monika Drasch QuartetFoto: Markus Konvalin

Německo

Monika Draschová - zpěv
Norbert Nagel - klarinet a saxofon
Alex Haas - kontrabas, zpěv
Konstantin Ischenko - knoflíkový akordeon 

Monika Draschová vyrůstala v Hubu nedaleko Hengersbergu v Bavorsku. Pochází ze zemědělské rodiny a navštěvovala klášterní školu, což jí samozřejmě značně usnadnilo cestu k tomu, aby se v mládí vydala na turné po Evropě jako v kůži oblečený vamp v zelených punčochách, hrající na zelené housle a hovořící dolnobavorským dialektem. 

Norbert Nagel - Foto: Norbert Nagel

Norbert NagelFoto: Norbert Nagel

Zelené housle zůstaly jejím typickým prvkem při vystoupeních s bavorskými lidovými soubory, Hubertem von Goisernem (2004), Hansem Wellem (2012–2013) a od roku 2012 s vlastní kapelou. Tito vynikající hudebníci, z nichž všichni nepocházejí ze světa lidové hudby či folku, si získali publikum svou virtuozitou a radostí ze hry, přičemž propojili folk, klasickou komorní hudbu a jazz. 

Alex Hass - Foto: Alex Hass

Alex HassFoto: Alex Hass

Saxofonista Norbert Nagel studoval hru na klarinet na norimberské konzervatoři. Poté se dále vzdělával na Hudební akademii v Mnichově a studoval jazz na Hudební a taneční akademii v Kolíně nad Rýnem. Spolu s bratrem Karstenem v roce 1987 založil kvinteto Roseau. Byl členem a zakladatelem mnoha dalších orchestrů, působil jako studiový hráč a také jako dirigent a sólista v koncertních programech zaměřených na rozmanité jazzové, folkové a klasické prvky. 

Alex Haas hrál nejprve několik let na kytaru a poté tři roky studoval hru na kontrabas u Rudolfa Agerta v Mnichově. Vystupuje s mnoha kapelami různých stylů – od cikánské a balkánské hudby přes klasiku až po jazz. Rovněž skládá hudbu pro divadlo, filmy a pěvecké sbory. Nedávno napsal kompozici pro Sólisty Symfonického orchestru Bavorského rozhlasu. 

Konstantin Ischenko - Foto: Konstantin Ischenko

Konstantin IschenkoFoto: Konstantin Ischenko

Konstantin Ischenko patří k ostře sledovaným mistrům ruského knoflíkového akordeonu. Studoval na konzervatořích ve Freiburgu im Breisgau, Kolíně nad Rýnem a Petrohradě a také v moskevském Gnessinově hudebním institutu. Jako sólista a komorní hráč účinkoval po celém světě. Od roku 2012 jezdí často na turné se světově proslulým klarinetistou Giorou Feidmanem. Pořídil mnoho nahrávek k vydání na CD i pro televizi a rozhlas a rovněž je ředitelem mezinárodního festivalu zaměřeného na akordeonovou a komorní hudbu. 

Web 

Zákulisí Českého rozhlasu

Ekonomika a hospodaření ČRo

Podmínky užití | English
© 1997-2020 Český rozhlas