Interpreti21. července od 16:00, Respirium  

LAIMINGUO

LAIMINGUO - Foto:  LAIMINGUO

LAIMINGUOFoto:  LAIMINGUO

Litva

Agota Zdanavičiūtė - zpěv, kanklės, brumle (židovská harfa)
Dorota Zdanavičiūtė-Girskienė - zpěv, bubny
Rytis Girskas - citera, saroda, bansuri 

Hudební folklorní projekt LAIMINGUO se zrodil v roce 2013 jako duo Agoty a Dorotė Zdanavičiūtėových. Obě sestry, které se věnují hudbě od útlého věku a jež jsou členkami skupiny SEN SVAJA, se rozhodly založit hudební duo s výraznější orientací na historické festivaly v Litvě i v zahraničí. V roce 2016 se s nimi na evropské turné vydal instrumentalista Rytis Girskas a stal se součástí kapely. 

Hudební program skupiny LAIMINGUO sestává nejen z originálních provedení litevských lidových písní a písní zvaných „sutartinės“, ale i z tradiční hudby jiných národů kombinované s litevským folklorem. Skladbám dominují dva hlasy doprovázené bubnem, citerami kanklės, občas brumlí a tradičními indickými nástroji, jako jsou sitár, sarod a bansuri. 

Kapela LAIMINGUO koncertuje v Litvě i v jiných zemích. Vystoupila na festivalu experimentální archeologie v polském skanzenu Biskupin, na vikingském festivalu v Norsku a na různých hudebních přehlídkách v České republice a Maďarsku. Spolupracuje rovněž se šamany různých kultur a její hudba se hraje při různých rituálech. 

V roce 2016 vydaly sestry Zdanavičiūtėovy debutové album nazvané Laiminguo, což je archaický tvar litevského výrazu, jímž se přeje hodně štěstí. Členové kapely vyznávají čistotu tradiční hudby a během jejího hraní vysílají k posluchačům přání všeho dobrého. 

Facebook 

Zákulisí Českého rozhlasu

Ekonomika a hospodaření ČRo

Podmínky užití | English
© 1997-2020 Český rozhlas