Interpreti20. července od 16:00, Respirium  

LOYKO

Petrohradská kapela LOYKO dosud vydala 13 CD a DVD a několik kompilací obsahujících nejen tradiční cikánské písně v aranžmá jejích členů, ale i skladby S. Erdenka. Členové kapely rovněž napsali hudbu pro několik filmů, z nichž v některých si zahráli - Foto: Tatiana Kurbakovskaya

Petrohradská kapela LOYKO dosud vydala 13 CD a DVD a několik kompilací obsahujících nejen tradiční cikánské písně v aranžmá jejích členů, ale i skladby S. Erdenka. Členové kapely rovněž napsali hudbu pro několik filmů, z nichž v některých si zahráliFoto: Tatiana Kurbakovskaya

Rusko

Sergej Erdenko - housle, zpěv
Artur Gorbenko - housle, zpěv
Michael Savičev - kytara, zpěv 

Skupina LOYKO působí v Petrohradě. Přestože základem umělecké činnosti souboru zůstává hudba ruských Romů, jeho záběr se díky setkáním s keltskou, tradiční ruskou a maďarskou hudbou i s vážnou hudbou a flamenkem postupně rozšířil, co se zvuku i stylu týče.  

Kapela dosud vydala 13 CD a DVD a několik kompilací obsahujících nejen tradiční cikánské písně v aranžmá jejích členů, ale i skladby S. Erdenka. Členové kapely rovněž napsali hudbu pro několik filmů, z nichž v některých si zahráli. 

Sergej Erdenko se narodil v Chabarovsku a jeho rodiče byli známí cikánští hudebníci. Na housle začal hrát, když mu byly čtyři roky. Ve dvou letech už vystupoval na pódiu se starším bratrem Nikolajem. V roce 1990, kdy měl za sebou divadelní dráhu, založil v Londýně skupinu LOYKO, o které kritici začali později mluvit jako o nejlepší cikánské kapele na světě. 

Artur Gorbenko se narodil v Leningradu a vystudoval hru na housle, violu a klavír. Po absolvování konzervatoře pracoval osm let jako skladatel a aranžér hudby pro televizní pořady a začal hrát opět na housle v různých souborech se zaměřením na improvizaci (zejména jazzovou). 

Michael Savičev se narodil v Novosibirsku, vystudoval na klasickou kytaru na Novosibirské konzervatoři a působil v jazzové fusion kapele UC. Po roce 2000 vstoupil do kapely slavného flamenkového umělce vystupujícího pod jménem Tomás de Madrid a několik let studoval flamenco v Seville a Cordobě. V jeho jedinečném kytarovém stylu se snoubí tradice ruských a španělských cikánů. 

Web 

Kontakt:
Tatiana Erdenko 

Zákulisí Českého rozhlasu

Ekonomika a hospodaření ČRo

Podmínky užití | English
© 1997-2020 Český rozhlas