Interpreti20. července od 14:00, Respirium  

Pengetős Trió

Pengetos Trió v této sestavě hrají od roku 2015, ale dříve byli také stálými členy nebo hosty jiných souborů. . Vedle koncertní činnosti prezentují svou hudbu prostřednictvím pořadů pro děti, předvádění hudebních nástrojů a výuky písní ve školách a školká - Foto: András Dimény

Pengetos Trió v této sestavě hrají od roku 2015, ale dříve byli také stálými členy nebo hosty jiných souborů. . Vedle koncertní činnosti prezentují svou hudbu prostřednictvím pořadů pro děti, předvádění hudebních nástrojů a výuky písní ve školách a školkáFoto: András Dimény

Maďarsko

Alexandra Bertaová - citera, zpěv
Imre Csasznyi - tambura, zpěv
Zalán Csenki - cobza, viola 

V tradiční maďarské lidové hudbě není kombinace citery, tambury a cobzy typická. Základem repertoáru Tria Pengetős je autentická maďarská lidová hudba a kromě nezvyklé instrumentace jsou jeho členové otevření dalším hudebním inovacím. 

V této sestavě hrají od roku 2015, ale dříve byli také stálými členy nebo hosty jiných souborů. Vedle koncertní činnosti prezentují svou hudbu prostřednictvím pořadů pro děti, předvádění hudebních nástrojů a výuky písní ve školách a školkách. 

Zalán Csenki je v současné době studentem magisterského programu na Lisztově hudební akademii a pedagogem na Konzervatoři Bély Bartóka. Svou hudební dráhu zahájil v rodném městě Szegedu, kde s přáteli založil svou první kapelu Korinda Orchestra, která hraje csángóskou a sikulskou lidovou hudbu. Několikrát navštívil Transylvánii a Moldavsko, kde načerpal inspiraci. Od té doby jezdí se svými spoluhráči každoročně do Moldavska sbírat hudbu a učit se od starých hudebních mistrů. V současné době je rovněž členem souborů Korinda Orchestra a Kobzart Folk Workshop. Kromě svého hlavního nástroje, cobzy, hraje také na tamburu, flétnu, tárogató a violu.  

Imre Csasznyi si za svůj první hudební nástroj zvolil syntezátor. Jelikož ho ale fascinovala tambura, vstoupil do tamburové kapely Tücsök, v níž hráli jeho bratranci. Poté se stal členem Tamburového orchestru Základní školy Samua Mihályho a byl přijat na Subotickou hudební akademii, kde studoval klasickou tamburu. Působil v mnoha dalších orchestrech a také studoval na Lisztově akademii v Budapešti. 

Alexandra Berta studovala lidovou hudbu na Hudební akademii Ference Liszta. Vedle aktivní dráhy zpěvačky a hráčky na citeru je též činná pedagogicky (např. od roku 2012 na Maďarské hudební akademii) i organizačně (např. od roku 2013 jako členka komise pro lidovou hudbu KÓTA). Nahrála dvě sólová alba a obdržela prestižní Junior Prima Award.  

Web 

Kontakt:
Zsótér Boglárka 

Zákulisí Českého rozhlasu

Ekonomika a hospodaření ČRo

Podmínky užití | English
© 1997-2020 Český rozhlas