Interpreti21. července od 18:00, Respirium  

Ponk

Ponk - Foto: Matej Kmeť

PonkFoto: Matej Kmeť

Česká republika

Michal Krystýnek - housle, zpěv
Eduard Tomaštík - cimbál, zpěv
Jakub Nožička - kontrabas, zpěv 

Ponk je inovativní trio z Moravy, které vzniklo v roce 2013. Za svůj jedinečný zvuk vděčí Ponk především cimbálu. Na rozdíl od tradičních lidových hudebníků však Ponk využívá úplný zvukový a rytmický potenciál tohoto nástroje, z něhož často vycházejí zvuky podobné zvláštně znějící rockové kytaře. 

Podobně i kontrabas se vymaňuje ze své tradiční role v lidové hudbě a vydává se novými melodickými, rytmickými a perkusními cestami. Celkový zvuk skupiny Ponk je doplněn snadno rozpoznatelnými, „drsně“ znějícími houslemi se záměrně nelidovým, rockovým frázováním. Přidá-li se k tomu osobitý sólový zpěv rozprostřený nad kreativně vytvořenou harmonií, vzniká jedinečný a výrazně post-folklorní zvuk, který boří veškeré hranice žánru. 

Debutové album skupiny Ponk nazvané Postfolklor (2015), z tradičních hudebních motivů výrazně čerpá, ale kapela se svým nekonvenčním moderním pojetím snaží vdechnout tradičním zvukům nový, radostný život. 

Albu se dostalo nadšených recenzí na celém světě. Probojovalo se do Top 20 ve World Music Charts Europe a hrály z něj rozhlasové stanice v Německu, Francii a Spojených státech. V březnu 2016 získali Ponk cenu Anděl za nejlepší české album world music z roku 2015. 

V létě 2016 kapela reprezentovala Českou republiku na festivalu Czech Music Crossroads. Také se stala první kapelou, která kdy na prestižním festivalu world music WOMEX v Santiagu de Compostela zpívala česky. 

Web 

Zákulisí Českého rozhlasu

Ekonomika a hospodaření ČRo

Podmínky užití | English
© 1997-2020 Český rozhlas