Interpreti20. července od 15:00, Jízdárna  

PUULUUP

Puuluup zpívají o větrných turbínách, hrdinech polských televizních seriálů, sladkostech a o nepříjemném pocitu, že až půjdete vynést odpadky, mohl by vás pokousat sousedův pes - Foto:  Pastacas

Puuluup zpívají o větrných turbínách, hrdinech polských televizních seriálů, sladkostech a o nepříjemném pocitu, že až půjdete vynést odpadky, mohl by vás pokousat sousedův pesFoto:  Pastacas

Estonsko

Ramo Teder - talharpa, zpěv, looper, efekty
Marko Veisson - talharpa, zpěv, efekty 

Post-folkové duo Puuluup upravuje vibrace žíněných strun talharpy pomocí efektů a looperu, přičemž používá alternativní techniky hry smyčcem a bubnování i nezvyklé zvuky. Jemné vzdechy talharpy se zde snoubí s elektronicky zesílenou ozvěnou, klepáním, vrzáním a praskáním, ale přirozený zvuk tohoto nástroje zůstává zachován.  

Puuluup zpívají o větrných turbínách, hrdinech polských televizních seriálů, sladkostech a o nepříjemném pocitu, že až půjdete vynést odpadky, mohl by vás pokousat sousedův pes. 

Talharpa je lyra, na niž se hraje smyčcem. V Evropě je oblíbená od raného středověku a na ostrovech západního Estonska se na ni hrálo až do počátku 20. století. Duo Puuluup přistupuje k talharpové smyčcové technice i k repertoáru pro tento nástroj hravě a půjčuje si a míchá motivy z různých hudebních tradic.  

Jejich hudba má někdy taneční rytmus, jindy připomíná soundtrack k filmu noir, vkrádá se do komnat pradávných hráčů na talharpu nebo se vydává na daleké ostrovy. Dvojici inspirují noci na ostrově Vormsi, tramvaje v listopadu, zamilovaní feťáci, zločinci z Oděsy a Antonio Vivaldi. 

První koncert dua Puuluup se odehrál na jaře 2014 a v témže roce bylo Estonským centrem tradiční hudby nominováno na objev roku a v letech 2015 a 2016 na ocenění pro nejlepší folkovou kapelu. 

Facebook 

Kontakt:
Marko Veisson 

Zákulisí Českého rozhlasu

Ekonomika a hospodaření ČRo

Podmínky užití | English
© 1997-2020 Český rozhlas