Interpreti21. července od 15:00, Jízdárna  

VENT NEGRU

VENT NEGRU - Foto:  Archiv kapely

VENT NEGRUFoto:  Archiv kapely

Švýcarsko

Esther Rietschinová - zpěv, kontraaltový a sopránový saxofon, akordeon, okarína, piva, perkusní nástroje
Mauro Garbani - zpěv, organetto (diatonický akordeon), kytara, okarína, piva (dudy z Ticina) 

Kapela VENT NEGRU vznikla setkáním dvou umělců různého původu – městské ženy ze severního a obyvatele vysočiny jižního Švýcarska. Jejich společný zájem o tradiční zvyky, předávané z generace na generaci, vedl k založení dua v roce 1991.  

V dialektu Údolí Onsernone v kantonu Ticino, odkud pochází Mauro Garbani, označuje výraz „vent negru“ (černý vítr) silný vítr, který odvane mraky a přináší příjemné počasí. 

Repertoár tohoto dua tvoří hudba k tanci a písně o lásce, odchodu z vlasti, slavnostech, náboženství a dalších stránkách života. Vlastní aranžmá a úpravy zachovávají a ctí formu i obsah, ale přitom poukazují na hledání osobních a různorodých vlivů výjimečných výrazových forem. Kromě lidového repertoáru hraje duo i vlastní a převzaté skladby. 

Esther Rietschinová se narodila v Basileji. Tam se v dětství a pubertě věnovala staré hudební tradici – učila se hrát na pikolu a aktivně se účastnila basilejského karnevalu. Než začala vystupovat, získala hudební vzdělání. 

Mauro Garbani má dlouhodobé kontakty s lidovými zpěváky a hudebníky a dobře zná repertoár hraný jižně od Alp. Původním povoláním byl sice tesař, ale postupně se stále více věnoval hudbě a stal se spoluzakladatelem skupiny MEA D‘ORA (1983–1991). 

V létě 2003 vydali VENT NEGRU své čtvrté CD Leva su, ca canta u gall (Vstávej, kohout už kokrhá). V roce 2004 zhudebnili 12 básní Fernanda Grignoly, známého spisovatele píšícího ticinským nářečím, a jejich CD Eternità d‘Amûr (Věčnost lásky) produkoval Italsko-švýcarský rozhlas (RTS / RTI).  

V roce 2008 následovalo vánoční CD Viaggio a Betlemme (Cesta do Betléma), vydané v koprodukci s RSI. V roce 2011 vyšlo CD U sool u nèss tutt i déi (Slunce je každý den nové), věnované letním koncertům „Riflessioni Musicali“ pořádaným v malých kostelech v kantonu Ticino.  

V roce 2016 vydalo duo u příležitosti 25 let své existence CD s názvem Resumada. Na tomto posledním albu představují Esthre a Mauro kromě starých i nových písní a instrumentálních skladeb také spolupráci s jinými hudebníky. 

Web 

Zákulisí Českého rozhlasu

Ekonomika a hospodaření ČRo

Podmínky užití | English
© 1997-2020 Český rozhlas