Interpreti19. července od 21:00, Jízdárna  

Zuzana Lapčíková - Emil Viklický - Josef Fečo Trio

Josef Fečo, Zuzana Lapčíková a Emil Viklický - Foto: Zbyněk Bartoš, Jan Kozák, Stephen Cheung,  koláž Český rozhlas

Josef Fečo, Zuzana Lapčíková a Emil ViklickýFoto: Zbyněk Bartoš, Jan Kozák, Stephen Cheung, koláž Český rozhlas

Česká republika

Zuzana Lapčíková - zpěv, cimbál
Emil Viklický - klavír
Josef Fečo - kontrabas 

Tvůrčí syntéza elementů folku a jazzu s vlivy klasické hudby inspirované Janáčkovým přístupem k moravskému folklóru. Tito tři virtuosové společně běžně nehrají a spojí jen pro dnešní koncert. V minulosti se ovšem potkávali v různých formacích, např. Lapčíková s Viklickým ve skupině Ad lib Moravia (od 1993) nebo Josef Fečo v jazzové sestavě Viklického či ve folklorním seskupení Lapčíkové. 

Josef Fečo se narodil se v Praze a pochází z romské muzikantské rodiny. Věnuje se hře na housle, kytaru, cimbál, skládá a aranžuje. Kontrabas a baskytaru vystudoval na Konzervatoři Jaroslava Ježka.  

Svou invenční hrou obohatil mnoho jazzových formací, např. Tria Karla Růžičky, i folklorních skupin, např. Kvinteto Zuzany Lapčíkové. Stejně spolehlivě se pohybuje v žánrových oblastech funku, soulu, popu. 

Zuzana Lapčíková pochází z moravského Slovácka. Na brněnské konzervatoři absolvovala hru na cimbál. Hrála a nahrávala s mnoha moravskými cimbálovými muzikami, Brněnským rozhlasovým orchestrem lidových nástrojů, s jazzovými sólisty i s různými komorními a orchestrálními tělesy (Pražská komorní filharmonie, Virtuosi di Praga, Filharmonie Brno, Filharmonie Bohuslava Martinů Zlín, Moravská filharmonie Olomouc, Filharmonie Hradec Králové, Tallichův komorní orchestr). Věnovala se též lidovému tanci - choreografii. Od roku 2007 vystupuje s vlastním kvintetem. Je autorkou řady kompozic, např. oratoria Orbis pictus (2012) na texty Jana Amose Komenského nebo Alžběta a Salomena (2014). 

Emil Viklický pochází z Olomouce, vystudoval matematiku, ale od dětství se věnoval hře na klavír. V letech 1974-1988 hrál s přední jazzovou skupinou SHQ Karla Velebného. Rok studoval kompozici na Berklee College v Bostonu (1978, USA). Již na své první sólové desce V Holomóci městě (1977) spojil standardní moderní jazzový projev s inspiracemi z hudby moravského regionu. Následně spolupracoval s Jiřím Pavlicou, Zuzanou Lapčíkovou, Ivou Bittovou a dalšími etnicky vyhraněnými umělci. Vede vlastní jazzové formace, např. Grand Moravia Trio. Úspěšně se věnuje skládání klasických kompozic i filmové hudby.   

Zákulisí Českého rozhlasu

Ekonomika a hospodaření ČRo

Podmínky užití | English
© 1997-2020 Český rozhlas