POSLECHNĚTE SI: Vysílání Československého rozhlasu 21. srpna 1968 - noc a ráno

Hořící barikáda před Československým rozhlasem na Vinohradské - Foto: Soukromý archiv Pavla Macháčka

Hořící barikáda před Československým rozhlasem na VinohradskéFoto: Soukromý archiv Pavla Macháčka

V kritických srpnových dnech k posluchačům promlouvaly například hlasy Vladimíra Fišera, Evy Kopecké, Věry Šťovíčkové, Jiřího Dienstbiera, Ondřeje Neffa a dalších redaktorů Československého rozhlasu. Hlasatelé vyzývali ke klidu a tichému odporu vůči okupantům i ve chvílích, kdy byla ve vysílání slyšet střelba a rachot tanků... Unikátní záznamy vysílání, které se podařilo dochovat, si teď můžete ve formátu MP3 poslechnout i vy, takřka hodinu po hodině.

Omluvte, prosím, sníženou kvalitu unikátních záznamů, danou podmínkami jejich vzniku. Děkujeme za pochopení. 

21. 8. 1968, 1.55 hodin 

"Vážení posluchači, zůstaňte u svých přijímačů," vyzval krátce po půl druhé ráno hlasatel Vladimír Fišer obyvatele Československa. Rozhlas běžně končil ve dvě hodiny ráno, ale tentokrát tomu bylo jinak. V 1.55 ráno se ozvala slova, která se řadě lidí navždy vryla do paměti: "Vojska Sovětského svazu, Polské lidové republiky, Německé demokratické republiky, Maďarské lidové republiky a Bulharské lidové republiky překročila státní hranice..."

 

Vysílání Čs. rozhlasu 21. srpna 1968 - první prohlášení kolem 1.55 hod

Vložit na svůj web

Po několika prvních větách se Fišerův hlas na hlavních vysílačích ztratil, protože je spoje na příkaz svého ředitele Karla Hoffmana vypnuly. Celé prohlášení tak bylo slyšet jen v rozhlase po drátě. Znovu se vysílače podařilo "najet" až po několika hodinách. 

Čtěte také: Celý text prohlášení, které tehdy hlasatel četl

21. 8. 1968, asi mezi 2.00 a 3.00 hod. 

"My, pracovníci rozhlasu, stojíme zcela za prezidentem republiky a legální vládou," znělo z Vinohradské, zatímco nad budovou rozhlasu přelétávala sovětská letadla. O něco později byla slyšet i ve vysílání na pozadí slov hlasatelů, vyzývajících k zachování klidu a nástupu do zaměstnání. 

 

Vysílání Čs. rozhlasu 21. srpna 1968 po 2.00 hod.

Vložit na svůj web

21. 8. 1968, po 5.00 hod. 

Československý rozhlas začal průběžně upozorňovat na nelegální vysílačku Vltava, která špatnou češtinou a slovenštinou hájila okupaci. Rozhlas se od ní distancoval, varování před poslechem této stanice zaznělo toho dne ještě několikrát. Hlasatelé legálního rozhlasu nabádali občany, aby zkoušeli diskutovat s okupanty a vysvětlovat jim, že u nás žádná kontrarevoluce není. 

 

Vysílání Čs. rozhlasu 21. srpna 1968 kolem 5.00 hod.

Vložit na svůj web

Posluchačka z Prahy-Malešic upozornila rozhlas, že letadla nad Prahou shazují tištěné letáky, prohlašující za hlavu státu Antonína Novotného, předchůdce Ludvíka Svobody. Z Ostravy přišla informace, že Vítkovické železárny obsadila sovětská armáda. 

 

Vysílání Čs. rozhlasu 21. srpna 1968 po 5.30 hod.

Vložit na svůj web

Čtěte také: Co dělal Československý rozhlas před okupací: Proč tanky mířili právě sem?

21. 8. 1968, po 6.00 hod. 

Zprávy o obsazení dalších objektů, například krajského výboru KSČ v Brně. Okupační armády vtrhly také do rozhlasu v Brně, kde zůstali jen dva pracovníci, do studia v Ostravě, v Českých Budějovicích začal neznámý zdroj silně rušit vysílání legálního rozhlasu. Brnem postupovaly okupační jednotky k hlavnímu nádraží. Přišla zpráva, že Košice obsazovaly maďarské a sovětské posádky už ve 23 hodin. "Snažte se chránit cizince, aby se jim u nás nic nestalo. Je nebudeme do našich potíží zatahovat," apeluje hlasatelka. Rozhlas také začal svolávat předsednictvo Národního shromáždění. 

 

Vysílání Čs. rozhlasu 21. srpna 1968 po 6.00 hod.

Vložit na svůj web

21. 8. 1968, mezi 6.41 a 7.00 hod. 

V pražském Karlíně kráčeli obyvatelé hlavního města s trikolorami proti tankům. Hlasatelé vyzývali ke klidu, aby okupanti nedostali záminku k zásahu. "Vysvětlujte těm devatenáctiletým, dvacetiletým hochům, že v této zemi byl klid - až do tohoto okamžiku," radil Jiří Dienstbier, jak se chovat k mladým sovětským vojákům. Vyšlo zvláštní vydání Rudého práva. Československá televize se postavila za Alexandera Dubčeka, stejně učinili redaktoři brněnského rozhlasu. 

 

Vysílání Čs. rozhlasu 21. srpna 1968 mezi 06.41-07.00 hod.

Vložit na svůj web

21. 8. 1968, mezi 7.00 a 7.20 hod. 

Stále se čekalo na projev některého ze státních představitelů. V ostravském rozhlasu vojáci sebrali klíče od hlasatelen a odřízli telefony, jediné, co nenašli, byl dálnopis. Československá televize začala vysílat. Novináři Igor Kratochvíl a Jiří Ruml vyzvali k okamžitému svolání sjezdu komunistické strany. Bratislavský rozhlas podpořil představitele státu. "Budova ÚV KSČ je obsazena. Tím se vysvětluje, proč dosud nemohl nikdo z vedoucích představitelů promluvit ve vysílání našeho rozhlasu," oznamují hlasatelé. Rozhlas vyzval demonstranty na Staroměstském náměstí, aby šli raději domů. K budově na Vinohradské se blíží tanky. 

 

Vysílání Čs. rozhlasu 21. srpna 1968 mezi 07.00-07.20 hod.

Vložit na svůj web

21. 8. 1968, mezi 7.20 a 7.40 hod. 

Moderátoři vyřizují vzkaz od Alexandera Dubčeka, aby občané nesli situaci důstojně. Před rozhlasem začalo jít do tuhého. "V ulici Vinohradská stojí šest tanků, se kterými diskutují naši občané," popsali hlasatelé situaci. Jen o pár minut později sovětské jednotky začaly pálit ostrými náboji a přiblížily se k rozhlasu na několik desítek metrů. Směrem od Václavského náměstí se postup vojáků snažily zdržet stovky lidí, na protějších budovách byla rozstřílená omítka, do rozbitých oken dopadaly desítky nábojů. Zazněla zpráva o zadržení Čestmíra Císaře. Před půl osmou se objevila u rozhlasu kolona s pěchotním dělem v čele. Hlasatelé opakovaně vyzývali ke klidu: "Na hození kamenem se může odpovídat dávkou ze samopalu," varovali posluchače. Z vysílání zazněla hymna. 

 

Vysílání Čs. rozhlasu 21. srpna 1968 mezi 07.20-07.40 hod.

Vložit na svůj web

21. 8. 1968, mezi 7.40 a 8.00 hod. 

Naléhavé výzvy ke klidu šířili rozhlasáci i místním rozhlasem a s pomocí tlampačů. Střelba do vzduchu nakrátko ustala, desítky lidí se rozběhly do horní části Vinohradské proti obrněným vozům. Ze záznamu zazněl hlas člena předsednictva Národního shromáždění Aloise Poledňáka, který dění přirovnal k 15. březnu 1939. ČTK ohlásila, že její budova je obklíčena, ale vojáci do ní zatím nevtrhli. Na Vinohradské mezitím lidé prchali před palbou z kulometů a samopalů, střelbu a rachot tanků mohli slyšet i posluchači u přijímačů. Střílelo se už i na dvoře rozhlasu, znovu zazněla hymna. Po ní následovalo ještě několik rychlých informací, například o obsazení Černínského paláce a výzvě předsednictva Národního shromáždění, žádajícího okamžité stažení vojsk. 

 

Vysílání Čs. rozhlasu 21. srpna 1968 mezi 07.40-08.00 hod.

Vložit na svůj web

21. 8. 1968, mezi 8.00 a 9.00 hod. 

Záznam, který nemáme k dispozici. Podle dobových pramenů vysílání pokračovalo ještě po osmé hodině ráno, ale mluvené slovo bylo silně rušeno střelbou, stejně tak hymna. Vysílán byl také záznam projevu prezidenta Ludvíka Svobody, natočený z Československé televize. Po delším znělkování (opakované zařazování znělky stanice Praha) se Československý rozhlas odmlčel. Netrvalo to však dlouho. 

21. 8. 1968, zřejmě kolem 11.00 hod. 

Záznam není k dispozici. Rozhlas se znovu ozývá, první hlášení obstarávají technici z obrněného pohotovostního pracoviště v Jeseniově ulici na pražském Žižkově. Studia na Vinohradské byla až na jednu výjimku vyřazena z činnosti. Technikům se podařilo uchovat v provozu studio 7, které se nachází ve skryté části budovy. Asi po hodině improvizovaného vysílání ze Žižkova se ozvalo vinohradské studio 7 a z něj Jiří Dienstbier. 

Pokračovat na odpolední vysílání (regionální studia, komentáře Slávy Volného, Jana Petránka atd.)

 

Nové články v rubrice

 • 12. listopadu  2013 v 22:00       rubrika: Události roku 1968

  Srpen 1968 pro váš počítač, čtečku a tablet

  Po úspěšném „přímém přenosu z okupace“, který proběhl v srpnu na sociálních sítích, si nyní můžete stáhnout elektronickou knihu ve formátech PDF, MOBI a EPUB.

   
 • Srpen 68: následky vidíme dodnes

  Černý den novodobých dějin naší vlasti - to je bezpochyby 21. srpen. Právě v tento den před dvaačtyřiceti lety zavalily tehdejší Československo tanky a na šokované obyvatelstvo mířily kulomety vojáků armád Varšavské...

   
 • 21. srpna  2010     Audio  rubrika: Události roku 1968

  Srpnové události roku 1968

  Zrušení cenzury a další vývoj v Československu velmi znepokojoval špičky ostatních komunistických stran zemí sovětského bloku, a tak padlo rozhodnutí o zásahu. Jeho předehru tvořilo rozsáhlé spojenecké cvičení vojsk...

   
 

Diskuse

Český rozhlas si váží názoru posluchačů a má zájem o korektně vedenou diskusi. Vyhrazuje si proto právo skrýt příspěvky, které odporují dobrým mravům, jsou xenofobní, porušují platné zákony, poškozují dobré jméno Českého rozhlasu, nebo mají reklamní charakter.

Návod na použití diskusního systému DISQUS naleznete zde.

 
tyto komentáře používají systém Disqus

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2018 Český rozhlas