28. srpna  1968  rubrika: Události roku 1968

Provolání Ludvíka Svobody, Josefa Smrkovského, Oldřicha Černíka, Alexandra Dubčeka k lidu ČSSR

Naši drazí spoluobčané! Svými myšlenkami jsme každým okamžikem s vámi. Cítíme s vámi a rozumíme vám. Cítíme svou odpovědnost za důvěru, kterou jste nás obklopili. Prosíme vás ve jménu všeho co je drahé našim národům. Nedejte se unést svými city k ničemu, co by znamenalo národní katastrofu. Všechno teď závisí na vás, na vašem rozhodnutí. Rozhodujte státnicky a moudře. Víme, že jste toho schopni.

Hlavní otázka dneška zní: Dokážeme najít východisko z reálné situace a vládnout si sami v těchto těžkých chvílích? Nebo dovolíme, aby neodpovědnost nerozvážných, či síly cizí socialismu vyvolaly zásah vojsk, která jsou na našem území? Chce snad někdo, kdo má rád naši socialistickou vlast, aby se tato vojska zase vrátila do ulic našich měst, z nichž už většina odešla a budou dále odcházet? Myslí snad někdo, že si sami vládnout neumíme? 

My věříme, že to dokážeme! Dokážeme za jakýchkoli podmínek! 

Žádali jste, aby se vámi volení představitelé opět ujali svých funkcí. Jsou vám za to vděční a zavázáni do konce svých životů. Prosíme vás však v této chvíli o jediné. Podpořte to, proč jsme do svých funkcí se vrátili: To, co je podmínkou, aby vaše i naše úsilí mělo smysl. Podpořte snahu o konsolidaci, aby vojska z našeho území mohla začít postupně odcházet a nakonec vůbec odejít. Postavte se spolu s námi proti všemu, co stojí tomuto úsilí v cestě. Pomozte nám zabránit provokacím, zabraňte hazardní hře o osudy našich národů. V tom je celý smysl našeho jednáni. To je předpoklad, abychom mohli pokračovat v politice, které jste dali svou důvěru. Vaše důvěra nás zavazuje. 

Jsme však povinni v této zemi z vašeho pověření vládnout. Umožněte nám to, žádáte-li od nás, abychom vám sloužili. 

President Československé socialistické republiky
LUDVÍK SVOBODA 

Za Národní shromáždění Československé socialistické republiky
JOSEF SMRKOVSKÝ 

Za vládu republiky
inž. OLDŘICH ČERNÍK 

Za ústřední výbor Komunistické strany Československa
ALEXANDER DUBČEK 

28. 8. 1968 

Autor:  President Ludvík  Svoboda, Josef Smrkovský, Alexander  Dubček, Oldřich Černík
 

Nové články v rubrice

 • 12. listopadu  2013 v 22:00       rubrika: Události roku 1968

  Srpen 1968 pro váš počítač, čtečku a tablet

  Po úspěšném „přímém přenosu z okupace“, který proběhl v srpnu na sociálních sítích, si nyní můžete stáhnout elektronickou knihu ve formátech PDF, MOBI a EPUB.

   
 • Srpen 68: následky vidíme dodnes

  Černý den novodobých dějin naší vlasti - to je bezpochyby 21. srpen. Právě v tento den před dvaačtyřiceti lety zavalily tehdejší Československo tanky a na šokované obyvatelstvo mířily kulomety vojáků armád Varšavské...

   
 • 21. srpna  2010     Audio  rubrika: Události roku 1968

  Srpnové události roku 1968

  Zrušení cenzury a další vývoj v Československu velmi znepokojoval špičky ostatních komunistických stran zemí sovětského bloku, a tak padlo rozhodnutí o zásahu. Jeho předehru tvořilo rozsáhlé spojenecké cvičení vojsk...

   
 

Diskuse

Český rozhlas si váží názoru posluchačů a má zájem o korektně vedenou diskusi. Vyhrazuje si proto právo skrýt příspěvky, které odporují dobrým mravům, jsou xenofobní, porušují platné zákony, poškozují dobré jméno Českého rozhlasu, nebo mají reklamní charakter.

Návod na použití diskusního systému DISQUS naleznete zde.

 
tyto komentáře používají systém Disqus

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2018 Český rozhlas