27. června  2012  rubrika: Bunkry

Naučná stezka po Utajené obraně

Utajená obrana – B02 - naučná tabule věnující se vybavení úkrytů - Foto: Jan  Lakosil

Utajená obrana – B02 - naučná tabule věnující se vybavení úkrytůFoto: Jan Lakosil

Po knižním a multimediálním zpracování projektu Utajená obrana železné opony se mohou zájemci od letošního roku seznámit s problematikou čs. poválečného opevnění přímo v terénu, a to formou naučné stezky po donedávna utajovaných objektech polní obrany.

Nová naučná stezka nesoucí také název Utajená obrana železné opony byla 1. června 2012 slavnostně otevřena v Železné Rudě. Jedná se vůbec o první oficiální zpřístupnění objektů polní obrany z let 1953 – 1964, které bylo v ČR realizováno. 

Utajená obrana - B03 – nově vybudovaný vstup do sdruženého objektu - Foto: Jan  Lakosil

Utajená obrana - B03 – nově vybudovaný vstup do sdruženého objektuFoto: Jan Lakosil

Její vznik umožnilo především převedení dotačních prostředků EU z fondu Přeshraniční spolupráce Cíl 3, které byly původně určeny na tzv. Lávkovou cestu u Čertova jezera, jejíž projekt však zamítli ochranáři. Kromě Utajené obrany železné opony byly v okolí Železné Rudy otevřeny i Sklářská stezka a Naučná stezka kolem obce Špičák. Čtenářům těchto stránek není jistě ani nutno připomínat, že v rámci rozhlasového projektu byly čtenářům formou map nabídnuty k hledání i nenalezené objekty polní obrany právě v Železné Rudě. 

Tyto se pak staly inspirací nejen pro místní nadšence, ale i díky zájmu zastupitelstva (a především místostarosty Ing. Milana Kříže) pak již nechybělo daleko k nápadu na realizaci naučné stezky. Její fyzické budování začalo sice až na podzim 2011, ale předtím bylo nutno zařídit všechna potřebná povolení od majitelů pozemků, ochranářů, stavebního úřadu a samozřejmě i AČR, která mnohé z objektů na železnorudsku stále vede v evidenci, nicméně s jejich aktivním využitím se již nepočítá. 

Utajená obrana - B01 – pohled na čerstvě odkrytou a zpřístupněnou pozorovatelnu PŽ-1 - Foto: Jan  Lakosil

Utajená obrana - B01 – pohled na čerstvě odkrytou a zpřístupněnou pozorovatelnu PŽ-1Foto: Jan Lakosil

Kromě samotných naučných tabulí byly i vybrané objekty polní obrany stavebně upraveny za účelem zpřístupnění veřejnosti. Pro běžné návštěvníky nepohodlné šachtové kontrolní vstupy byly zakryty a k objektům byla zboku vstupní šachty přistavěna nová schodiště s betonovými opěrnými stěnami a bezpečnostním zábradlím. Vnitřní ocelové prvky byly opatřeny novými nátěry a stěny byly vybíleny pro lepší viditelnost v podzemních prostorech. 

Stezka je rozdělena do dvou samostatných okruhů Belveder a Debrník, které mají společné výchozí místo v centru města nedaleko kostela. Všechny tabule jsou opatřeny vojenskou mapou z 60. let v měřítku 1:10 000 pro lepší orientaci v terénu a jsou vypracovány v českém a německém jazyce. 

Utajená obrana – B01 – pohled z pozorovatelny směrem do Bavorska - Foto: Jan  Lakosil

Utajená obrana – B01 – pohled z pozorovatelny směrem do BavorskaFoto: Jan Lakosil

Trasa Belveder 

Je značena červeně a seznamuje návštěvníky se základními typy poválečných bunkrů stavěných v pásmu předem budované obrany pro jednotky armády. Na trase délky přibližně 1,5 km je umístěno 8 naučných tabulí a 6 zpřístupněných objektů. Okruh vede volným terénem, a je proto vhodný pouze pro pěší. Vstup do všech zpřístupněných pevnostních objektů je pouze na vlastní nebezpečí. Prohlídková trasa je ukončena v blízkosti železniční stanice Železná Ruda město. Naučné tabule na tomto okruhu jsou označeny B1-B7. Více informací o naučných tabulích této trasy naleznete ZDE

Utajená obrana - D11 – naučná tabule umístěná u makety signální stěny - Foto: Jan  Lakosil

Utajená obrana - D11 – naučná tabule umístěná u makety signální stěnyFoto: Jan Lakosil

    Trasa Debrník 

Je značena zeleně a zavede zájemce do bývalého hraničního a zakázaného pásma, které bylo do roku 1989 pro běžné občany zcela nepřístupné. Kromě prohlídky několika objektů opevnění seznámí návštěvníky s podobou protitankových a protipěchotních překážek používaných v systému poválečného opevnění a také přiblíží podobu a účel zařízení a budov používaných Pohraniční stráží ke střežení hranice. Celková délka trasy je přibližně 4,5 km a je na ní umístěno 12 tabulí, dva palebné objekty, zrekonstruované obnovené překážkové systémy aj. Trasa je vhodná pro pěší i cyklisty a vede pouze po zpevněných cestách. Prohlídková trasa je ukončena u bývalého hraničního přechodu hraniční přechodu Železná Ruda / Bayerisch Eisenstein v Alžbětíně. Více informací o naučných tabulích této trasy naleznete ZDE

Příjemné poznávání utajené části naší novodobé historie přeje Jan Lakosil, autor naučné stezky Utajená obrana železné opony.
P.S: Nezpomeňte si vzít s sebou svítilnu!  

Autor:  Jan  Lakosil
Pořad: Zrcadlo  |  Stanice: ČRo Leonardo
Čas vysílání: pátek 9.00; reprízy: pá 18.00, so 16.00, po 15.00, út 13.00, st 1.00, čt 5.00  
 

Nové články v rubrice

 

Diskuse

Český rozhlas si váží názoru posluchačů a má zájem o korektně vedenou diskusi. Vyhrazuje si proto právo skrýt příspěvky, které odporují dobrým mravům, jsou xenofobní, porušují platné zákony, poškozují dobré jméno Českého rozhlasu, nebo mají reklamní charakter.

Návod na použití diskusního systému DISQUS naleznete zde.

 
tyto komentáře používají systém Disqus

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2018 Český rozhlas