25. října  2011 v 14:50  rubrika: Dlouhokřídlí

Rybák obecný (VIDEO)

Rybák obecný v letu - Foto:  Badjoby, Wikipedia

Rybák obecný v letuFoto:  Badjoby, Wikipedia

Tohoto ptáka by mohl méně znalý pozorovatel považovat za racka. Racek to však není, i když je mu dost podobný. Přestože se nejedná právě o hojný druh, řada lidí jej zná, i když třeba ne pod tímto jménem. Vzhledem hluboce vykrojenému vidlicovitému ocasu bývá označován lidovým názvem mořská vlaštovka.

Již samotný jméno rybák naznačuje, že potravou tohoto ptáka jsou drobné rybky, které loví typickým způsobem. Rybáci přeletují jakoby trhavým letem nad vodní hladinou a po spatření kořisti se střemhlav spouštějí k vodní hladině. Často se také při pátrání po rybičkách třepotají na jednom místě, podobně, jako to známe u poštolky obecné. Rybák obecný se ozývá chraplavým hlasem. 

 

Rybák obecný

Vložit na svůj web

Rybák obecný se vyskytuje jen v některých oblastech České republiky, a to tam, kde se nalézají vhodné vodní nádrže. Rybáci obecní hnízdí v koloniích, které nejčastěji najdeme na plochých nezarostlých rybničních ostrůvcích. 

Velice zajímavé je pozorování rybáků obecných při toku, který probíhá ve vzduchu i na zemi. Nejzajímavější je pak ta část toku, kdy se rybáci vzájemně obdarovávají ulovenou rybičkou. Ze svých afrických zimovišť se k nám rybáci obecní vracejí v dubnu. V této době je můžeme spatřit i na vodních plochách daleko od pravidelných hnízdišť. Na jejich přítomnost nás pak může upozornit právě jejich typický hlas. 

Rybák obecný (Sterna hirundo) je středně velký druh rybáka. Dospělí ptáci mají černou čepičku a červený zobák s černou špičkou. Výrazný je rovněž hluboce vykrojený ocas. Dosahují délky 34-37 cm, hmotnosti 110 - 170 g, rozpětí jejich křídel činí 70-80 cm. Hnízda staví na zemi na málo zarostlých místech, často jen na naplaveném štěrku. Od konce dubna do července snáší 1-4 vejce, na hnízdě sedí oba ptáci (ze 3/4 času samice) 21-22 dní, a oba rodiče se podílejí také na krmení mláďat. Hnízdiště opouštějí od srpna, poslední ptáci se u nás zdržují do října. 

 Video: MOS, Adolf Goebel
 

Autor:  Pavel Pelz
 

Nové články v rubrice

 • 24. října  2003       rubrika: Dlouhokřídlí

  Racek bouřní (VIDEO)

  Racek bouřní je u nás poměrně novým přistěhovalcem. Původně hnízdil pouze na severu, ve 20. století se však jeho početnost značně zvýšila a areál se rozšířil a stále ještě rozšiřuje směrem k jihu a do vnitrozemí. Tak...

   
 •  FotogalerieAudio

  Racek chechtavý (VIDEO)

  Pro někoho je poslem jara první skřivan, pro jiné první hejnko vlaštovek. Pro Pražany to byli dlouhou dobu věčně ukřičení rackové chechtaví protahující po Vltavě. Po dlouhé a tiché zimě přinášeli rackové do města vítané...

   

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2019 Český rozhlas