29. dubna  2002  rubrika: Krátkokřídlí

Chřástal kropenatý (VIDEO)

Chřástal kropenatý - Foto: Marek Szczepanek, licence Creative Commons Attribution-ShareAlike 3.0 Unported

Chřástal kropenatýFoto: Marek Szczepanek, licence Creative Commons Attribution-ShareAlike 3.0 Unported

Podivný hlas chřástala kropenatého, který můžeme slyšet především v noci z rozsáhlejších podmáčených porostů, možná zavdal příčinu k tomu, že vznikly pověsti o různých hejkalech a jiných tajemných nočních bytostech.

 

Hlas chřástala kropenatého zdáli připomíná zvuk, který je vydáván šviháním slabého proutku do vzduchu, popřípadě i švihání bičem

Vložit na svůj web

Chřástal kropenatý je drobný pták, zbarvením i velikostí podobný všeobecně známému špačkovi. Patří mezi krátkokřídlé ptáky, jejichž nejznámějším zástupcem je u nás lyska černá. Je velmi málo známý, což je určitě dáno nočním a skrytým způsobem života. Dříve byl našim venkovanům známější chřástal polní, jehož hlas slýchávali při polních a lučních pracech. Svědčí o tom například i vyprávění malíře Josefa Lady v jeho knize Vzpomínky z dětství, kde popisuje, jak slýchával chřástala. 

Chřástal kropenatý hnízdí v blízkosti vod, v nejrůznějších porostech, ať už je to rákosí, nebo rozsáhlé ostřicové plochy a jeho hnízdo bývá umístěno těsně nad vodou, tedy v místech, kam většinou člověk nepřijde, proto je také jeho hnízdění málo známé. 

Chřástal je tažný pták a vrací se k nám již v dubnu, takže ho můžeme slyšet v průběhu května i června, čili v době, kdy u chřástala kropenatého probíhá hnízdění. 

Základní údaje 

Chřástal kropenatý (Porzana porzana) dosahuje jen asi velikosti drozda. Žije velmi skrytě v porostech ostřice a rákosu na mělkých bažinatých vodách. Je-li překvapen na otevřenějším místě, ihned zaběhne do úkrytu. Nejspíš jej lze zaznamenat na jaře díky výraznému hlasu. Hnízdí na zemi, v sezení na vajíčkách se střídají oba rodiče. Po vylíhnutí všech mláďat, kterých může být i více než 10, je rodiče z hnízda odvádějí. Živí se především živočišnou potravou - měkkýši a vodním hmyzem. Do zimovišť v západní Evropě a v tropické Africe odlétá v srpnu a září, vrací se v dubnu. Je chráněn jako silně ohrožený. 

Jak vznikaly nahrávky
Chřástala kropenatého zahlédneme jen velmi vzácně a svoji přítomnost prozradí spíše svými hlasovými projevy. Z bažinatých mokrých biotopů s hustým porostem rákosu, ostřice a bahenní přesličky se po západu slunce najednou ozve nezaměnitelný nápadný hlas. Jednoduché zvuky se mohou monotónně ozývat i během celé tmavé noci a rytmickým opakováním připomínají pravidelný chod kyvadlových hodin. Chřástal je slyšet i na kilometrovou vzdálenost, do svých hlasových projevů však vkládá i hodinové přestávky, takže jeho nahrávání není jednoduché. Největším problémem je postupné přibližování v tmavé noci. Velice často v něm brání přírodní překážky jako vodní plochy, kanály a močály. Nejlepší záznam jsem mohl provést až po hodinovém snažení a obcházení překážek. Než jsem se na vhodnou vzdálenost přiblížil, stále jsem pochyboval o tom, zda bude chřástal se svým voláním tak trpělivý jako já ve svém plížení nočním terénem.
Pavel Pelz

 

Video: MOS, Jiří Šafránek, Adolf Goebel 

Autor:  Jaroslav Škopek
Pořad: Vlastní příspěvek  |  Stanice: Nová Média
 
 

Nové články v rubrice

 • 25. dubna  2003     Audio  rubrika: Krátkokřídlí

  Chřástal vodní

  Chřástal vodní u nás hnízdí poměrně vzácně a zvláště v poslední době se jeho početnost výrazně snížila. Žije velmi skrytě v mělkých vodách hustě zarostlých bažinnou vegetací, jako jsou pobřežní porosty rybníků, bažiny...

   
 • 2. srpna  2002     Audio  rubrika: Krátkokřídlí

  Slípka zelenonohá (VIDEO)

  Pokud někde u vody vyplašíme tmavého ptáka velikosti hrdličky s červenou lysinkou na čele, který od nás poběží po dlouhých zelenavých nohách k vodě, můžeme si být jisti, že jsme právě měli tu čest se slípkou zelenonohou....

   
 • 11. dubna  2002       rubrika: Krátkokřídlí

  Chřástal polní

  Chřástal polní je navzdory svému jménu především obyvatelem luk, méně již polí. Životu v husté travinné vegetaci je chřástal polní výborně přizpůsoben. Velikostí těla a zbarvením připomíná štíhlou koroptev, jeho tělo...

   

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2019 Český rozhlas