22. dubna  2002  rubrika: Pěvci (A-H)

Cvrčilka slavíková

Cvrčilka slavíková - Foto: Zdeněk Tunka, BirdPhoto.cz

Cvrčilka slavíkováFoto: Zdeněk Tunka, BirdPhoto.cz

Jednotvárně vrčivý zvuk ozývající se z rákosí by asi většina posluchačů přisoudila některému z hmyzích druhů. Ještě před třiceti, čtyřiceti lety by i málokterý zoolog u nás s určitostí poznal, že jde o zpěv cvrčilky slavíkové, jedné ze tří druhů cvrčilek - drobných pěvců blízce příbuzných rákosníkům.

 

Cvrčilka slavíková

Vložit na svůj web

Všechny tři druhy cvrčilek patřily tehdy u nás k velmi vzácným druhům a jejich početnost výrazně stoupla až v posledních desetiletích, kdy v naší krajině vznikly velmi příhodné biotopy pro cvrčilky - neudržované okraje rybníků, příkopy zarostlé kopřivami, rákosím a vrbami. Zní to paradoxně, ale zatímco řada ptačích druhů z naší neutěšeně vyhlížející zemědělské krajiny vymizela, pro cvrčilky jsou zanedbané, podmáčené plochy ležící ladem dobrodiním a plně vyhovují i jejich nárokům na biotop. 

Vzpomínám, jak jsme se v 50. a 60. letech teprve učili rozpoznávat zpěv všech tří druhů - cvrčilky zelené, říční a slavíkové. Nejvzácnější v té době byla právě cvrčilka slavíková, která obývá rozsáhlejší rákosiny a obtížně ji lze při zpěvu pozorovat. Její zpěv do určité míry připomíná zvuk, jaký vydává krtonožka. Myslím, že stojí za to si poslechnout a ověřit si znalost dalších dvou druhů. Tedy nejprve zpěv cvrčilky říční s charakteristickým hlasitým sekavým cvrčením. 

 

Cvrčilka říční

Vložit na svůj web

A nyní zpěv cvrčilky zelené, jemný, monotónní cvrkot připomínající cvrčení kobylky zelené. 

 

Cvrčilka zelená

Vložit na svůj web

Cvrčilka slavíková hnízdí obvykle nízko nad vodou uvnitř stoličky ostřice nebo rákosu a staví si shora otevřené hnízdo. Když jsem před lety fotografoval cvrčilku slavíkovou při hnízdění, byl jsem překvapen její krotkostí. Nemusel jsem se vůbec ukrývat v zamaskovaném krytu, ale mohl jsem klidně stát mimo úkryt sotva dva metry od hnízda. Moje přítomnost oba ptáky vůbec nevzrušovala, zato když nad rákosinou přeletěl dravec moták pochop, oba partneři rozčileně cvakali a nebyli k utišení. 

Povšiml jsem si také odlišného vzhledu obou ptáků. Zatímco samice byla čokoládově hnědá, protože se převážně pohybovala ve stínu rákosí, sameček byl stříbřitě šedý, zvláště na hřbetu, zřejmě měl peří vyšisované od slunce při vytrvalém zpěvu na vrcholku stébla rákosu. Stojí za zmínku, že všechny cvrčilky rády zpívají v noci, kdy se jejich hlas v nočním vlhkém vzduchu nese daleko do dálky. 

Základní údaje 

Cvrčilka slavíková (Locustella luscinioides). Menší než vrabec, shora tmavě a na prsou světle hnědá, hrdlo a břicho má bělavé. Od rákosníků se liší stupňovitým ocasem. Žije v rákosinách; hlavní složkou potravy je hmyz a další členovci. Hnízdo staví v trsech rákosu nebo ostřice. Samička snáší začátkem května obvykle 5 vajíček, na jejichž zahřívání se podílí i sameček; oba rodiče také pečují o mláďata. Po vyvedení mláďata hnízdí ještě podruhé. Tažná, přezimuje v tropické Africe. Přilétá v dubnu, odlétá v srpnu. Patří k ohroženým, zvláště chráněným druhům. 

Jak vznikaly nahrávky
Zpěv cvrčilky slavíkové se vyznačuje poněkud hlubšími tóny než u ostatních druhů. Většinou je uváděn jakýmisi zvuky připomínajícími zadrhnutí nebo zakoktání. Zpívá vždy jen v sedě na nějakém stéblu v hustém rákosovém porostu. Náhodně ji můžeme zahlédnout při přeletu mezi ostrůvky rákosin. Hlasy všech tří druhů našich cvrčilek jsou vděčným objektem pro analýzu zvuků. Rychle se měnící tóny zpěvu, tedy cvrčení a charakter zvuků, které již leží na hranici rozlišitelnosti lidského sluchu, se nejlépe projeví při zpomaleném záznamu hlasu. Nejlépe je rozdíl patrný při grafickém vyjádření spektrální analýzy. Při nahrávání zpěvu cvrčilku téměř nikdy v hustých rákosinách nevidíme, a musíme se proto orientovat pouze sluchem podle jejího hlasu.
Pavel Pelz
Autor:  Jiří Formánek
Pořad: Vlastní příspěvek  |  Stanice: Nová Média
 
 

Nové články v rubrice

 • 30. září  2011 v 15:37     Audio  rubrika: Pěvci (A-H)

  Cvrčilka zelená

  Cvrčilka zelená je drobný, šedozelený pták z řádu pěvců. Ještě v polovině minulého století se tento pták nazýval rákosník zelený, teprve později se ujal velice výstižný název cvrčilka. Jeho hlas totiž velice připomíná...

   
 • 9. ledna  2004     Audio  rubrika: Pěvci (A-H)

  Břehule říční (VIDEO)

  Za procházek kolem rybníků nebo řek často narazíme na kolmé hlinité nebo písčité břehy, které jsou někdy provrtány desítkami, nebo dokonce stovkami děr. Zasvěcenějším je jasné, že narazili na hnízdní kolonii vzácnějších...

   
 • 26. prosince  2003       rubrika: Pěvci (A-H)

  Budníček větší

  I když se tento druh budníčka česky nazývá větší, rozdíl ve velikosti oproti podstatně hojnějšímu budníčku menšímu je tak nepatrný, že jej v přírodě ani nepostřehneme. Pouze kroužkovatelé při odchytech ptáků poznají...

   

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2019 Český rozhlas