15. srpna  2003  rubrika: Rovnokřídlí

Kobylka hnědá

Kobylka hnědá - samička - Foto: Harald Süpfle, CC BY 2.5

Kobylka hnědá - samičkaFoto: Harald Süpfle, CC BY 2.5

Kobylka patří mezi rovnokřídlý hmyz a pro něj je typické, že se ozývá hlavně v létě, na sklonku léta a pak na podzim. Hlasy rovnokřídlého hmyzu jsou vyluzovány třením jednotlivých částí těla o sebe. V případě kobylek se o sebe třou žilky dvou křídel a tudíž zvuk vzniká rezonancí celého křídla. Není proto nijak čistý, ale je velmi hlasitý.

 

Kobylka hnědá

Vložit na svůj web

Zpomalená nahrávka hlasu kobylky připomíná spíš žábu než hmyz. Můžeme si lépe všimnout, jak vlastně ten hlas vzniká. Teď slyšíme jednotlivé pohyby křídel, jak se o sebe vzájemně třou. 

 

Čtyřikrát zpomalená nahrávka kobylky

Vložit na svůj web

Když si vezmeme "zvukovou lupu" a hlas ještě víc zpomalíme, uslyšíme zcela zřetelně jednotlivá zadrhávání ozubené lišty o smyčec druhého křídla a přitom se nám zdá, jakoby to zvíře před námi opticky rostlo. Protože hloubka tónu odpovídá velikosti zvířete, které by mohlo být tak velikosti králíka nebo ještě větší. 

 

Osmkrát zpomalená nahrávka kobylky

Vložit na svůj web

Kobylka hnědá - samec - Foto: Harald Süpfle, CC BY 2.5

Kobylka hnědá - samecFoto: Harald Süpfle, CC BY 2.5

My sice hlas samečka slyšíme jen jako monotónní cvrkot, to ovšem není případ kobylčí samičky. Samička rozpozná samečka svého druhu právě podle struktury toho zpěvu, dá se říct mikrostruktury zpěvu, a to je právě to, co můžeme slyšet na zpomalených záznamech. 

 

Šestnáckrát zpomalená nahrávka kobylky

Vložit na svůj web

Základní údaje

Kobylka hnědá (Decticus verrucivorus) mívá obvykle velikost kolem 5 cm. Žije na polích, suchých loukách, ve vřesovištích apod. Samečkové se ozývají v pozdním létě pronikavým monotónním cvrčením. Zvuky vyluzují podobně jako cvrček, tj. třením předních křídel o sebe, ale na rozdíl od cvrčka je zpěv kobylky méně lahodný, neboť zvukotvorný orgán nemá tak dobře vyladěné rezonanční políčko. Samičky necvrkají, samečky před pářením vyhledávají po hlase. Na holeních předních noh mají elipsovitý sluchový bubínek, slyší stereofonně. Na rozdíl od kobylky zelené (Tettigonia viridissima) se kobylka hnědá nevyskytuje v parcích a zahradách ve městech. Je hmyzožravá.
Autor:  Jan Žďárek
Pořad: Vlastní příspěvek  |  Stanice: Nová Média
 
 

Nové články v rubrice

 • 8. srpna  2003     Audio  rubrika: Rovnokřídlí

  Cvrčivec révový

  Už samotné jeho jméno nám mnohé o tomto šestinohém zpěvákovi prozradí. České druhové jméno naznačuje, že se s ním asi nejčastěji setkáme na vinicích. A protože vinné révě se daří jen v nejteplejších oblastech naší republiky,...

   
 • 1. srpna  2003       rubrika: Rovnokřídlí

  Cvrček polní

  Cvrček polní bývá v dětských knížkách vyobrazen s housličkami a svůj zpěv skutečně vyluzuje jakýmsi instrumentem, který se dá přirovnat k houslím. Přesněji ke smyčci a ke strunnému nástroji. Zpěv, kterému se říká stridulace,...

   
 • 18. července  2003       rubrika: Rovnokřídlí

  Saranče čárkovaná

  Při vyslovení jména saranče se většinou vybaví obrovská hejna obávaných afrických sarančí stěhovavých nebo pustinných, která čas od času plení vše zelené, nač usednou. I u nás ovšem žije řada druhů sarančí, některé...

   

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2019 Český rozhlas