19. května  2002 v 23:55  rubrika: Sokoli v srdci velkoměsta - Plzeň

Na plzeňském hnízdě jsou dvě samičky a jeden sameček

Mláďata byla v pátek okroužkována kombinací barevných a odečítacích kroužků, které umožní jejich identifikaci v dalších letech. Na jedné noze mají mláďata žluté ornitologické kroužky s nápisem Národního musea v Praze a označují tak sokola, který se vylíhl na budově. Na druhé noze mají sokoli stříbrný kroužek s alfanumerickým kódem, který bude možné přečíst pomocí dalekohledu.

Tři mláďata - Foto: Jaroslav Vogeltanz

Tři mláďataFoto: Jaroslav Vogeltanz

Při kroužkování bylo potvrzeno, že mezi mláďaty je jeden sameček a dvě samičky. V nejbližších dnech tedy budou mláďata pojmenována. Při kontrole se opět Anna rozčilovala a tentokrát byla ještě agresivnější něž při minulé kontrole, několikrát opět usedla asi 1 m od nás a při našem vstupu byla téměř uvnitř hnízdního prostoru. Její reakce je tak odlišná od loňského chování Týny. 

Při cestě z kostela jsme našli dva zajímavé zbytky potravy - chřástala vodního a mladého skřivana. To potvrzuje, že sokoli musí lovit na zemi, neboť mládě nebylo ještě vzletlé. 

Autor:  Jaroslav Hruška
 

Nové články v rubrice

 • O projektu, o lidech

   
 • Historie hnízdění sokola stěhovavého v Plzni

  Hnízdění sokolů na území města Plzně je spojeno s jejich vypouštěním, které probíhalo od roku 1992. První pozorování se datují od roku 1996, kdy byla v Plzni pozorována dospělá samice. Dne 3.4. byl centru města pozorován...

   
 • Katedrála svatého Bartoloměje

  Město Plzeň a kostel svatého Bartoloměje k sobě nerozlučně patří již od doby svého založení v roce 1295. V roce 1993, kdy bylo založeno Plzeňské biskupství, se kostel sv. Bartoloměje stává katedrálou, tedy biskupským...

   

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2019 Český rozhlas