28. června  2002 v 15:18  rubrika: Sokoli v srdci velkoměsta - Plzeň

Poštolky mají kroužky

25. června byla okroužkována čtyři z pěti mláďat v hnízdě. Páté je evidentně menší a je to ono, které se vylíhlo jako poslední o tři dny později. To jsme neokroužkovali.

Poštolčí mláďata

Poštolčí mláďata

Mláďata jsou velice při chuti a jsou dravá. Chvílemi je možné v hnízdě vidět i dvě myši najednou. Mláďata už se snaží trhat si potravu sama a jde jim to. Nejmenší mládě se snažilo pozřít větší kus, než bylo na jeho možnosti. Už to vypadalo dramaticky, ale matka poštolka zasáhla a vysvobodila mládě tím, že mu sousto ze zobáku vytrhla, aby se nezadusilo. 

Jak je uvedeno výše byla mláďata okroužkována, ale jejich pohlaví zatím známo není. Hledáme pro poštolky jména. Pro mláďata i pro rodiče. Celkem tedy šest jmen pro samečky a šest jmen pro samičky. Když jsme tuto informaci uvedli v Dobrém jitru, hned nám volali posluchači a už se schází první návrhy: 

Sivka, Drápek, Pírko, Chocholka, Očko, Šedivka, Čiřik, Letka, Smělý, Rychlý, Diblík, Zoban, Zobka, Pařátek, Peruťka, Černokrčka, Bělopírek, Černohlávek, Růženka, Alfréd, Rozárka a další a další. 

Autor:  Hynek Bulíř
 

Nové články v rubrice

 • O projektu, o lidech

   
 • Historie hnízdění sokola stěhovavého v Plzni

  Hnízdění sokolů na území města Plzně je spojeno s jejich vypouštěním, které probíhalo od roku 1992. První pozorování se datují od roku 1996, kdy byla v Plzni pozorována dospělá samice. Dne 3.4. byl centru města pozorován...

   
 • Katedrála svatého Bartoloměje

  Město Plzeň a kostel svatého Bartoloměje k sobě nerozlučně patří již od doby svého založení v roce 1295. V roce 1993, kdy bylo založeno Plzeňské biskupství, se kostel sv. Bartoloměje stává katedrálou, tedy biskupským...

   

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2019 Český rozhlas